Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

Asgari ücret, enflasyon karşısında düştü, yani eridi.

2 Temmuz 2019 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

Asgari Ücret Enflasyona Yenildi mi?

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında Türkiye’nin ekonomik göstergelerine ilişkin birtakım açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, asgari ücretin enflasyon karşısında eridiğini iddia etti.

Kılıçdaroğlu’nun iddiasında yer verdiği güncel asgari ücret miktarı, 27 Aralık 2018 tarihinde 30638 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca belirlenmesinin ardından 2019 yılı için geçerli olacak net asgari ücret, 2.020,90 TL olarak açıklanmıştı.

Yıllara Göre Asgari Ücret Miktarının Enflasyon Karşısındaki Durumu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yayınladığı yıllık net asgari ücret miktarlarını incelediğimizde, 2015 yılına kadar asgari ücret miktarının yılda iki kez belirlendiğini görmekteyiz. Ancak 2015 yılı itibariyle asgari ücret, o yıla girmeden önceki Aralık ayı içerisinde senelik olarak belirlenmeye başlanmıştı. Bu nedenle biz de aralık ayında belirlenen asgari ücret miktarları üzerinden bir inceleme gerçekleştirdik.

Bununla birlikte, asgari ücretin enflasyon karşısındaki durumunu değerlendirebilmek için hem söz konusu yıla ait asgari ücretin artış oranını hem de yıllık enflasyon değişim oranını göz önünde bulundurduk.

Asgari ücret, enflasyon karşısında düştü, yani eridi. 1

2002 yılından bu yana gerçekleşen asgari ücret artış oranlarını ve enflasyon değişim oranlarını kıyasladığımızda; yalnızca 2002, 2009, 2012 ve 2017 yıllarında asgari ücret artışının yıllık enflasyon oranı artışının altında kaldığını görmekteyiz.

Öte yandan 2019 yılına baktığımızda, asgari ücrette gerçekleşen artış oranının %26,06 olduğunu görmekteyiz. Bununla birlikte, 2018’in Aralık ayında gerçekleşen yıllık enflasyon oranı ise %20,3. Bu haliyle asgari ücrette gerçekleşen artış miktarı, enflasyon oranındaki yıllık artış miktarının üzerinde görünüyor. Bu nedenle Kılıçdaroğlu’nun öne sürdüğü gibi asgari ücretin enflasyon karşısında eridiğini söylemek, güncel veriler ile mümkün değil.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   3 Temmuz 2019