Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

AKP’ye en çok oy çıkan yerler, deprem riskinin en yüksek olduğu yerler

16 Haziran 2020 tarihinde Grup Toplantısı 'nda söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Kent & İmar
EMINCAN YÜKSEL
Yayın Tarihi: 17 Haziran 2020 Son Güncelleme: 30 Haziran 2020

AK Parti'nin En Çok Oy Oranına Sahip Olduğu İller Deprem Tehlikesinin Yüksek Olduğu İller mi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Haziran 2020 tarihinde partisinin grup toplantısında gerçekleştirdiği konuşmasında geçtiğimiz günlerde Bingöl’de gerçekleşen deprem neticesinde bölge halkına geçmiş olsun dileklerini belirtti. Açıklamalarında depreme karşı alınması gereken önlemlerden bahseden Kılıçdaroğlu, AK Parti yetkililerini konuyla ilgili eleştirirken şu iddiada da bulundu; “AKP’ye en çok oy çıkan yerler, deprem riskinin en yüksek olduğu yerler.”

Deprem Tehlikesinin En Yüksek Olduğu İller

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)’ın Türkiye’nin deprem tehlikesi haritasını hem E-Devlet üzerinden hem de resmî internet sitesinde paylaşıyor. AFAD haritayla birlikte yapmış olduğu açıklamada; deprem tehlikesi haritasının risk haritası olmadığını, risk haritası olması için bu tehlike haritası üzerinde yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, ekonomik kayıpları saptamak ve depremin çevreye vereceği zararları hesaplayıp bu zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerektiğini belirtiyor.

Haritada deprem tehlikesinin en düşük olduğu illeri beyaz ve sarı renkte en yüksek olduğu bölgeleri beyaz ve sarı renkte gösterirken deprem tehlikesi arttıkça haritadaki renklendirme de kırmızı ve bordoya kadar değişim gösteriyor. Haritaya göre en yüksek deprem riski olan bölgeler ise doğu Anadolu Bölgesi, İç Anadolu ve Marmara Bölgesi’nde yer alan yatay fay hattının bulunduğu bölgeler ve Ege Bölgesi.

Kaynak: AFAD
Kaynak: AFAD

Deprem tehlikesinin en yüksek olduğu iller Doğu Anadolu Bölgesi’nde; Bingöl, Elazığ, Tunceli, Malatya, Erzurum, Muş ve Erzincan. Karadeniz Bölgesi’nde; Tokat, Amasya, Çorum, Kastamonu, Düzce ve Bolu. İç Anadolu Bölgesinde; Sivas ve Çankırı. Marmara Bölgesi’nde Sakarya, Kastamonu, Yalova, İstanbul’un ve Tekirdağ’ın güneyi. Ege Bölgesi’nde ise Manisa, İzmir, Aydın, Denizli ve Muğla AFAD tarafından en yüksek deprem tehlikesine sahip şehirler.

AK Parti’nin En Yüksek Oy Aldığı İller Hangileri

Geçtiğimiz yıl 31 Mart tarihinde yapılan yerel seçimler sonucunda AK Parti’nin en fazla oy aldığı illere baktığımızda %73 ile Rize ilk sırada yer alırken, Konya da %70,5’lik oy oranı ile 2. sıradaydı. AK Parti’nin en çok oy aldığı 10 il içerisinde AFAD’ın deprem tehlikesi haritasında yüksek tehlikede görülen sadece 4 il bulunuyor bunlar da Malatya, Kahramanmaraş, Erzurum ve Sakarya.

Bunlarla birlikte geçtiğimiz yıl yapılan yerel seçimlerde deprem tehlikesi haritasında yüksek tehlike konumunda olan birçok ilde en yüksek oyu alan partiler CHP ve MHP. İstanbul, İzmir, Manisa, Muğla, Aydın, Amasya, Bolu, Erzincan ve Bayburt da bu illerden bazıları.

Sonuç olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddia ettiği gibi AK Parti’nin en yüksek oyu aldığı illerden çoğu deprem tehlike haritasında yüksek tehlike konumunda değil. Deprem tehlike haritasına göre yüksek tehlike konumunda olan iller içerisinde birçok ilde de yerel seçimler sonucunda diğer partilerin oy üstünlüğü bulunuyor.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   17 Haziran 2020 Son Güncelleme:   30 Haziran 2020