Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkanı | CHP

Acile başvuru sayısı bir yılda 110 milyon. ABD'de 130 milyon, İngiltere 23 milyon.

16 Kasım 2017 tarihinde Türk Eczacılar Birliği'nde söylendi.
Okuma Süresi   3 Dakika
Konu Başlığı: Sağlık

Türkiye'de Acile Başvuru Sayısı Giderek Artıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz hafta gündeme dair çeşitli açıklamalarda bulundu. Sağlık sistemine yönelik eleştirilerini dile getiren Kılıçdaroğlu, Türkiye’de hastanelerin acil servislerine yapılan başvuruların sayısına dikkat çekerek, şu açıklamayı yaptı:

“İnsanlar para ödememek için acil servis ücretsiz olduğu için acil servise koşuyor herkes. Acile başvuru sayısı bir yılda 110 milyon. ABD'de 130 milyon, İngiltere 23 milyon demek ki insanlar 3 lira 5 lira ödeyemez durumdalar. Bu parayı ödememek için acile başvuruyorlar.”

Acil Servislere Yapılan Başvurular Hayli Yüksek

Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili sağladığı verileri incelediğimizde, 2016 yılının ilk 6 ayında yapılan toplam muayenelerin %26'sının acil muayeneleri olduğu görülüyor. Aşağıdaki tabloda bu dönemde yapılan tüm muayenelerin ve acil servis muayenelerin hastane tiplerine göre dağılımı görülebilir.


Buna göre 2016’nın ilk 6 ayı itibariyle acil servislerde yapılan muayene sayısı 59 milyona yaklaşmış durumda. 2015 yılının tamamında ise bu sayı 110 milyon civarında idi.


Bu sayılarda dikkat çeken unsur, kişilerin acil servislere oldukça yoğun bir şekilde gidiyor olmaları. Bu yoğunluğun sebeplerinden biri acil servislerin, aile sağlığı merkezleri gibi birinci basamak sağlık kurumları gibi kullanılması olabilir. Zira Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun verilerine göre, 2015 yılında birinci basamak sağlık kurumlarına yapılan başvuru sayısı 214,5 milyon iken, 2. ve 3. Basamak kurumlara, yani özel tıp merkezleri ve hastanelere yapılan başvuru sayısı 445,5 milyona ulaşmış.

Ek bilgi olarak, 2015 yılında yapılan toplam sağlık harcamalarının %16,6’sı hane halkları tarafından gerçekleştirilirken, 2016’da bu oran %16,3 oldu.

Diğer Ülkelerde Durum Nasıl?

Kılıçdaroğlu’nun iddiasında dile getirdiği iki ülke daha var. Bu ülkelerdeki duruma baktığımızda ise şöyle bir tablo ile karşılaşıyoruz: İngiltere’de Nisan 2016-Mayıs 2017 tarihleri arasında acil servislere 23,4 milyon başvuru olmuş. Bu başvuruların %8,3’ü bir hafta içerisinde acil servise tekrar başvuru yapmış. Amerika’da ise acil servislere yapılan başvuru sayısı 141,4 milyon olmuş; bu başvuruların 11,2 milyonu ise ilgili hastanelere yatırılmış.

Sonuç olarak, Türkiye’de bireylerin acil servisi neden bu denli yoğun olarak kullandıkları konusu net değil ancak, iddiadaki rakamların kaynaklarla örtüştüğü görülüyor.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
MUTLAKA İZLEYİN:

Anayasa Değişikliği Onaylanırsa HSYK Üyeleri Nasıl Seçilecek?