Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

8 buçuk milyon insan işsiz Türkiye'de. Bunun 1 milyonu üniversite mezunu.

11 Haziran 2019 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme

İşsiz Sayısı Rekor Seviyede

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yapmış olduğu konuşmasında Türkiye’nin ekonomik gündemine dair açıklamalarda bulundu. Türkiye’deki işsizlik ile ilgili de açıklamalar yapan Kılıçdaroğlu, Türkiye’de 8 buçuk milyon işsiz olduğunu ve bu işsiz vatandaşlardan 1 milyonunun da üniversite mezunu olduğunu iddia etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu iddiasını ele alırken, TÜİK tarafından aylık olarak yayınlanan işgücü istatistiklerindeki toplam işsiz sayısı, eğitim durumuna göre işsiz sayısı ve sebeplerine göre işgücüne dahil olamayanların sayısını inceledik.

Türkiye’deki İşsiz Sayısı Rekor Seviyede

TÜİK tarafından 1988 yılından bu yana yayınlanan işgücü istatistiklerinin en günceli mayıs ayında paylaşılan Şubat 2019 işgücü istatistikleri oldu. En güncel işgücü verilerine göre, Türkiye’de resmi işsiz sayısı 4 milyon 730 bin kişi ile tarihin en yüksek seviyesinde gerçekleşti. İşsiz sayısının en çok olduğu ay ve yıllara baktığımızda ise en son açıklanan 3 ay bu listede ilk üç sırada yer aldı.

8 buçuk milyon insan işsiz Türkiye'de. Bunun 1 milyonu üniversite mezunu. 1

Bununla birlikte TÜİK işgücü istatistiklerine göre aktif olarak iş aramayan ancak iş olsa çalışmaya hazır durumda olan 2 milyon 375 bin kişi olduğu belirtiliyor. Fakat bu vatandaşlar işgücüne dahil olmayanlar sınıfında yer aldığından dolayı işsiz olarak kategorize edilmiyor. Ayrıca iş aramayıp çalışmaya hazır olan bu kişilerden 621 bininin ise iş bulmaya ümidi olmadığı belirtiliyor.

8 buçuk milyon insan işsiz Türkiye'de. Bunun 1 milyonu üniversite mezunu. 2

Üniversite Mezunlarında İşsizlik 1 Milyonun Üzerinde

Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddiasının ikinci kısmında belirtmiş olduğu Türkiye’deki üniversite mezunlarının işsizlik durumunu da TÜİK tarafından paylaşılan eğitim durumuna göre işgücü istatistikleri ile inceledik. Yıllardan beri inişli çıkışlı bir seyir izlese de genel bir artış gösteren üniversite mezunu işsiz sayısı, Şubat 2019’da 1 milyon 122 bin kişi ile tarihinin en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Bunun yanı sıra Şubat 2019 üniversite mezunlarının toplam işsizlikteki oranı ise %23,7 oldu.

8 buçuk milyon insan işsiz Türkiye'de. Bunun 1 milyonu üniversite mezunu. 3

Türkiye’deki toplam işsiz sayısı ile beraber işgücüne dahil edilmeyen ve çalışmaya hazır olup da iş aramayan kişileri beraber hesaba katsak bile bu sayı yaklaşık 7 milyon kişi oluyor ve Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında iddia ettiği gibi 8 buçuk milyon sayısı ile TÜİK tarafından açıklanan bu veriler uyuşmuyor. Fakat Kılıçdaroğlu’nun iddia ettiği gibi üniversite mezunu olup işsiz olan kişi sayısı 1 milyonun biraz daha üstünde ve rekor seviyede gerçekleşmiş durumda.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   14 Haziran 2019