Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

6 milyon genç işsiz var. Brezilya'da yüzde 7,5, Endonezya'da yüzde 6,1, Meksika'da yüzde 3,9, ABD'de yüzde 5, Almanya'da yüzde 4,5, Güney Kore'de yüzde 3,5, Türkiye'de yüzde 10,3 oranında işsizlik görülüyor.

12 Ocak 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme

Türkiye'de İşsizlik OECD Ortalamasının Çok Üzerinde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 12 Ocak tarihli parti grup toplantısında işsizlik konusunu gündeme getirdi ve Türkiye’deki işsizlik durumunu dünyanın çeşitli ülkeleriyle kıyasladı. Kılıçdaroğlu, Türkiye’de 6 milyon gencin işsiz olduğunu, Brezilya'da %7,5, Endenozya'da %6,1, Meksika'da %3,9, ABD'de %5, Almanya'da %4,5, Güney Kore'de %3,5, Türkiye'de %10,3 oranında işsizlik görüldüğünü iddia etti.

DİSK’e Göre Toplam İşsiz Sayısı 6,3 Milyon

İşgücü istatistikleri konusunda resmi kaynak olarak TÜİK verilerini dikkate alabiliriz. TÜİK’in Eylül 2015 tarihli basın bültenine göre, Türkiye’de 15 yaş ve üstü grupta yer alan 3,1 milyon kişi işsizdir. Bu sayı yüzdelik olarak 10,3’e tekabül etmektedir.

DİSK’in araştırmasına göre ise resmi işsizlere ilave olarak, iş bulma umudu olmayan ya da son 4 haftadır iş arama kanallarını kullanmayan kişiler de hesaba eklendiğinde işsiz sayısı 5,4 milyona çıkıyor. Bu grubu daha da genişleterek işinden memnun olmayan ya da daha fazla çalışmak istediği halde düzgün işler bulamadığı için kısa süreli işler yapmak zorunda olanlar da eklendiğinde işsiz sayısı bu kez 6,3 milyonu buluyor.

Her halükarda 15-24 yaş grubunu kapsayan genç işsiz sayısının Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddia ettiği 6 milyon olduğunu söylemek doğru olmaz. TÜİK’in genç işgücü verilerine göre resmi genç işsizlere eksik ve yetersiz istihdam edilen gençler de eklendiğinde genç işsiz sayısı 1,2 milyona yaklaşıyor.

OECD’ye Göre Türkiye’deki İşsizlik Oranı OECD Ortalamasının Çok Üzerinde

Kılıçdaroğlu’nun iddiasının ikinci kısmı ise çeşitli ülkeler arasında (genç ayrımı yapmaksızın) bir karşılaştırma önermektedir. OECD verilerine göre 2015’in son çeyreğindeki çeşitli ülkelerdeki işsizlik oranları şu şekilde:

6 milyon genç işsiz var. Brezilya'da yüzde 7,5, Endonezya'da yüzde 6,1, Meksika'da yüzde 3,9, ABD'de yüzde 5, Almanya'da yüzde 4,5, Güney Kore'de yüzde 3,5, Türkiye'de yüzde 10,3 oranında işsizlik görülüyor. 1
Kaynak: https://data.oecd.org/unemp/unemployment-rate.htm#indicator-chart

Görüldüğü gibi ülkelerdeki işsizlik oranı tahminler büyük ölçüde Kılıçdaroğlu’nun öne sürdüğü rakamlarla örtüşüyor. Ancak iddianın ilk kısmındaki genç işsiz rakamlarının toplam işsiz sayısı ile karıştırıldığını düşünüyoruz.

Sonuç olarak CHP Genel Başkan Yarımcısı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddiasında kısmen doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   12 Ocak 2016 Son Güncelleme:   15 Ocak 2016