Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkanı | CHP

2001'de krizin en yoğun olduğu dönemde yüzde 8.4 işsizlik oranı. Geliyoruz 2016'ya işsizlik oranı yüzde 18. Üniversite mezunlarında işsizlik yüzde 27,3.

3 Mayıs 2016 tarihinde TBMM'de söylendi.
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Ekonomi

İşsizlik Oranı AK Parti İktidarlarında 10 Puan mı Arttı?

CHP grup toplantısında partililerine hitap eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geride bıraktığımız 1 Mayıs İşçi Bayramı vesilesiyle Türkiye’de işsizlik sorununa değindi. Kılıçdaroğlu işsizlik oranının 2001 ekonomik krizi döneminde %8,4’ken 2016’da %18’e yükseldiğini, üniversite mezunlarındaki işsizliğin ise %27,3 olduğunu iddia etti.

İşsizlik Rakamları 2001’den Bu Yana Pek İyileşmedi

TÜİK verileri 2001 krizinden bu yana işsizlik sorunun azaltılması yönünde yol kat edilmediğini gösteriyor. 2001 krizi sonrasında genel işsizlik oranı Kılıçdaroğlu’nun iddia ettiği gibi %8,4’ken 2016’da yaklaşık olarak üç puan artarak %11,1’e yükselmiş. Üniversite mezunları ve 15-24 arası genç nüfusun işsizlik oranlarında da aşağıdaki tablodaki gibi bir artış olmuş.


     Kaynak: TÜİK

Her ne kadar 2001 krizinden bu yana işsizlik rakamları azalma yerine artış eğilimi gösterse de bu artış miktarları Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddia ettiği seviyede gerçekleşmemiştir. Bu nedenle Kılıçdaroğlu’nun iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
MUTLAKA İZLEYİN:

Kırılgan 5'li Arasında Enflasyon Oranı En Yüksek Ülke Türkiye