Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

100 gençten 27’si hem okula gitmiyor hem de çalışmıyor.

3 Ekim 2017 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

Ne Okulda Ne de İşte Olan Gençler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında hükümete yönelik bir dizi eleştiride bulundu. Kılıçdaroğlu konuşmasında işsizliğin hala ciddi bir sorun olduğunu belirtip, 100 gençten 27’sinin ne okula gittiğini ne de çalıştığını iddia etti.

Gençlerin Önemli Bir Bölümü Ne Eğitimde Ne de İstihdamda

Türkiye’de işsizlik oranları son yıllarda artış göstermekte. TÜİK’in güncel istatistiklerine göre işsizlik oranı Haziran 2017’de %10,2 seviyesinde gerçekleşti. Ancak 15-24 yaş arası olarak tanımlanan genç işsizliği oranı ise %20,6 oldu. Bu temel verilerin yanı sıra, eğitimde ve aynı zamanda istihdamda olmayan gençlerin de oranına TÜİK üzerinden ulaşmak mümkün. Bu veri kalemi eğitim kurumlarından birinde hali hazırda öğrenci olmayan ancak bir yerde kayıtlı olarak da çalışmayan, işgücüne dahil 15-24 yaş arası gençleri göstermekte. Bu göstergenin yıllar içindeki değişimi şöyle:

100 gençten 27’si hem okula gitmiyor hem de çalışmıyor. 1

Tablodan da görüleceği üzere 15-24 yaş arası gençlerin %24’ü ne eğitimde ne de istihdamda yer alıyor. Daha detaylı baktığımızda, özellikle kadınlar arasında bu oranın oldukça yüksek olduğu dikkat çekiyor:

100 gençten 27’si hem okula gitmiyor hem de çalışmıyor. 2

TÜİK’in güncel verileri iddiadaki oranı birebir doğrulamasa da iddianın işaret ettiği problem data ile doğrulanmakta; söz konusu oranlar kaynaklara yakın sayılabilecek bir seviyede.

Sonuç olarak;

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   6 Ekim 2017 Son Güncelleme:   9 Ekim 2017