Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
İsmet Yılmaz Milli Eğitim Bakanı | AK Parti

Yaklaşık son 1 yıl içerisinde 800 bin insanımıza iş sağladık.

8 Temmuz 2016 tarihinde Sivas'ta söylendi.
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Sanayi, Ticaret Ve Finans

2015'e Göre İstihdam Artışı Ne Kadar?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin ekonomik anlamda büyüdüğünü belirttiği konuşmasında, "Bütün sıkıntılara rağmen siz ilk 4 çeyrekte yüzde 4.8 büyüyorsanız, hamdolsun iyi bir noktada ilerliyoruz demektir. Bunun şifresi, bunun anahtarı güven ve istikrardır" dedi. Büyümenin sonucu olarak yaklaşık son 1 yıl içerisinde 800 bin insana istihdam sağlandığını iddia eden İsmet Yılmaz’ın beyanını TÜİK’in nüfus ve istihdam verilerine göre incelediğimizde, son 1 sene için karşılaştırmalı tablo aşağıdaki gibidir:

Bu verilere bakıldığında son 1 sene içerisinde (15+) nüfusta 891 bin kişilik bir artış olduğu görülüyor. Bu artış kapsamında işgücüne katılan kişi sayısındaki artış işe 852 bin kişi. İşgücüne katılan 852 bin kişinin 821 bini ise istihdam edilmiş. 15 yaş üzeri nüfusun istihdam oranı da, 2015’e göre yaklaşık %0,7’lik bir artış göstermiş. Bakanın iddiasında ifade ettiği istihdam artışı yaşanmış olsa da, bunun Türkiye’nin büyüme performansı ile direkt bir ilişki içinde olduğunu iddia etmek doğru değil.

Sonuç olarak, büyüme-istihdam ilişkisi açısından her ne kadar problemli bir iddia da olsa, İsmet Yılmaz’ın istihdam iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
MUTLAKA İZLEYİN:

Kırılgan 5'li Arasında Enflasyon Oranı En Yüksek Ülke Türkiye