İsmet Yılmaz AK Parti Milli Eğitim Bakanı

Üniversitelerde görev yapan kadın öğretim üyesi oranı Türkiye’de yüzde 29,5, Avrupa Birliği’nde yüzde 15 civarında.

15 Aralık 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar
BENGI CENGIZ
Yayın Tarihi: 15 Aralık 2016 Son Güncelleme: 21 Aralık 2016

Türkiye'deki Kadın Profesör Oranı AB'den Yüksek

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde TBMM’de yaptığı konuşmada Türkiye’de kadın istihdamı konusunda değindi. Bakan Yılmaz konuşmasında Türkiye’de üniversitelerde görev yapan kadın öğretim üyesi oranının yüzde 29,5 olduğunu, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde ise bu oranın yüzde 15 olduğunu iddia etti.

Kadın Akademisyen Oranı Türkiye’de Oldukça Yüksek

Daha önce 8 Mart sebebiyle hazırladığımız içeriklerde Türkiye’de üniversitelerde görev yapan kadın akademisyenlerin oranının hayli yüksek olduğunu aktarmıştık. Türkiye’de kadın akademisyen oranı %43. Kadın öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi oranları bu ortalamanın üstünde (veya eşit). 2016 yılı itibariyle en yüksek akademik kadro olan profesörlükte ise kadınların oranı daha düşük; %29,5 seviyesinde.

Üniversitelerde görev yapan kadın öğretim üyesi oranı Türkiye’de yüzde 29,5, Avrupa Birliği’nde yüzde 15 civarında. 1

Avrupa Birliği ülkeleri için kadın akademisyen oranlarına ise Eurostat üzerinden ulaşıyoruz. 2013 yılı itibariyle AB-28 ülkelerindeki lisans ve üstü seviyesinde görev yapanların %59’u erkek, %41’i ise kadındı. 2014 yılında ise kadınların oranı %41,6’ya yükseldi. Profesör seviyesindeki kadınların oranı ise 2013 yılında %21 oldu.

Bakan Yılmaz’ın iddiasında kastettiğinin tüm öğretim üyeleri değil de profesör seviyesinde olan kadınlar olduğu düşünüldüğünde, Türkiye için iddia edilen rakam doğu iken, Avrupa Birliği üye ülkeleri için dile getirilen oran, kaynaklarla örtüşmemektedir.

Sonuç olarak Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın iddiasında kısmen doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   15 Aralık 2016 Son Güncelleme:   21 Aralık 2016