İsmet Yılmaz AK Parti Milli Eğitim Bakanı

Onlar (Suriyeli sığınmacılar) gelmeden önce petrolün fiyatı ne kadardı? Varili 100 doların üzerindeydi. Şimdi ne kadar? 50 dolar civarında.

18 Temmuz 2015 tarihinde Sivas 'ta söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme
Batuhan
BATUHAN ERSUN
Yayın Tarihi: 18 Temmuz 2015 Son Güncelleme: 8 Eylül 2017

Petrol Fiyatları Azalıyor

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Sivas’ta düzenlenen bir program kapsamınca yaptığı bir konuşmada, Suriye’deki çatışmalardan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerin durumuna da değindi. 2 milyondan fazla insanın Suriye’den kaçarak, Türkiye’ye sığındığını söyleyen Yılmaz, Türkiye’nin de bu sığınmacılara kapısını açık tuttuğunu dile getirdi.

Bu konuda Türkiye’nin 5 milyar dolarlık bir kaynak ayırdığını da sözlerine ekleyen Yılmaz, “yoksula, mazluma sen yardım edersen, Cenab-ı Allah da sana yardım eder. Onlar gelmeden önce petrolün fiyatı ne kadardı? Varili 100 doların üzerindeydi. Şimdi ne kadar? 50 dolar civarında. Bir kapıyı kapatan Allah, bir başka kapıyı açar.” sözleriyle, Türkiye’nin bir nevi ayırdığı kaynağın karşılığını, düşen petrol fiyatları ile aldığını iddia etti.

Suriye İç Savaşı ve Göç Dalgaları

Suriye’de çatışmaların, bir diğer deyişle iç savaşın başladığı Mart 2011’den beri, Türkiye’ye yönelik ciddi bir göç hareketi mevcut. İlk ciddi göç hareketlerinin de savaşın hemen başlarında, Nisan 2011 döneminde yaşandığı belirtiliyor. Günümüze kadar da farklı yoğunluklarda devam eden bu göç dalgaları sonucu, Türkiye’de yaşayan Suriyeli sayısının 2 milyondan fazla olduğu düşünülüyor.

2011 Baharında Petrol Ne Kadardı?

Suriye’den Türkiye’ye doğru sığınmaların başladığı Nisan 2011, dünya petrol fiyatlarının da müthiş bir artış yaşadığı dönemin zirvelerine denk geliyor. Ortalama Ham Petrolün Varil fiyatlarını incelediğimizde, Temmuz 2010’da 75 dolar olan fiyatların kademeli bir şekilde artarak önce 2010 sonunda 90 dolara, ardından ise Nisan 2011’de 116 dolara yükseldiğini görüyoruz;

Onlar (Suriyeli sığınmacılar) gelmeden önce petrolün fiyatı ne kadardı? Varili 100 doların üzerindeydi. Şimdi ne kadar? 50 dolar civarında. 1

Bu noktadan sonra ise yaklaşık 1 yıl hafif bir dalgalanma seyretse de, Mart 2012’de petrol fiyatları 118 dolar ile rekor kırıyor. O noktadan sonra ise 2014’ün yaz sonuna kadar 100 dolar civarında tutunmayı başaran petrol fiyatları, son bir yıldır çok ciddi düşüşler yaşıyor ve Haziran 2015 fiyatlarına bakıldığında da, 61 dolar seviyesinde olduğu görülüyor. Temmuz ortalaması henüz belli olmasa da, güncel petrol fiyatı verilerine baktığımızda da, fiyatların 50 dolar civarında seyrettiğini görebiliyoruz.

Onlar (Suriyeli sığınmacılar) gelmeden önce petrolün fiyatı ne kadardı? Varili 100 doların üzerindeydi. Şimdi ne kadar? 50 dolar civarında. 2

Yaşanan petrol fiyatı düşüşleri, Türkiye’nin satın aldığı özellikle doğalgaz fiyatları açısından son derece kritik. TBMM Başkanı İsmet Yılmaz’ın vurguladığı nokta da, tam olarak burayı işaret ediyor.


Sonuç olarak;

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   18 Temmuz 2015 Son Güncelleme:   8 Eylül 2017