İsmet Yılmaz AK Parti Milli Eğitim Bakanı

Nasıl Türkiye’de bir işsizlik var, Türkiye’den daha çok işsizlik Almanya’da, İngiltere’de, İspanya’da var.

5 Ocak 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Büyüme

İşsizlik Oranımız Almanya'dan Daha mı Az?

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 5 Ocak Salı günü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bakan Yılmaz, dövizli askerlik teklifi konusunda getirilen eleştirilere cevaben bu teklifin yurtdışında yaşayan vatandaşların mağdur edilmemesi amacıyla getirildiğini belirtti. Bakan konuşmasında, Türkiye’nin işsizlik konusunda diğer Avrupa ülkelerinden çok da farklı olmadığını söyleyerek, Almanya, İngiltere ve İspanya’da Türkiye’den daha çok işsizlik olduğunu iddia etti.

Türkiye’de İşsizlik Oranları Dalgalı Bir Seyir İzliyor

Öncelikle Bakan Yılmaz’ın iddiasında dile getirdiği işsizlik ile ilgili işsiz sayısına değil, işsizlik oranına bakmanın daha anlamlı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Çünkü işsizlik oranı, işsizlerin toplam işgücündeki payını ifade etmekte ve böylece ülkeler arası işgücü büyüklüğü farklarını da kontrol etmeye yardım etmektedir. Biz de analizimizde işsizlik oranlarını kullanacağız.

Daha önce konuyla ilgili yaptığımız çeşitli analizlerde Türkiye’nin işsizlik oranlarından bahsetmiştik. Bu analizlerimizde kullandığımız verilere göre derlediğimiz 2002-2014 arası işsizlik oranları aşağıdaki tabloda görülebilir.

Nasıl Türkiye’de bir işsizlik var, Türkiye’den daha çok işsizlik Almanya’da, İngiltere’de, İspanya’da var. 1

2015’e geldiğimizde ise TÜİK’in sağladığı en güncel veri olan Eylül 2015’te işsizlik oranı %10,3 olmuş.

Nasıl Türkiye’de bir işsizlik var, Türkiye’den daha çok işsizlik Almanya’da, İngiltere’de, İspanya’da var. 2

AB’de İşsizlik Oranları Düşme Eğiliminde

Bakan Yılmaz’ın iddiasında geçen Almanya, İngiltere ve İspanya için ise Eurostat verilerini kullanacağız. Eurostat’ın haber bültenine göre, en güncel verileri içeren Ekim 2015’te Euro bölgesinde işsizlik oranı %10.7 olmuş. Bu oran, Ekim 2014’te 11.5, Eylül 2015’te ise 10.8 imiş. Bültene göre Ekim 2015’teki oran 2012 Ocak ayından bu yana Euro bölgesindeki en düşük işsizlik oranı. AB üye ülkelerinde ortalama işsizlik oranı ise %9.3’e inmiş ve Eylül 2009’dan beri en düşük oran olarak kaydedilmiş.

Peki Yılmaz’ın iddiasında sözü geçen ülkelerde durum nasıl? Eurostat’ın Ekim 2015 için sağladığı verilere göre tablo aşağıdaki gibi.

Nasıl Türkiye’de bir işsizlik var, Türkiye’den daha çok işsizlik Almanya’da, İngiltere’de, İspanya’da var. 3

Tablodan da anlaşılacağı üzere, Ekim 2015’te Almanya’da işsizlik oranı %4,5 ve bu oran ile 28 üye ülke arasında en düşük işsizlik oranına sahip. İngiltere’de ise Ağustos 2015 itibariyle işsizlik oranı %5,2, İspanya’da ise bu oran %21,6. Tüm bu oranları bir tabloda beraber inceleyecek olursak:

Nasıl Türkiye’de bir işsizlik var, Türkiye’den daha çok işsizlik Almanya’da, İngiltere’de, İspanya’da var. 4

Türkiye’deki işsizlik oranının sadece İspanya’dan daha iyi durumda olduğunu görüyoruz. Almanya ve İngiltere’de işsizlik oranları Türkiye’dekinden çok daha az.

Sonuç olarak, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın iddiasında büyük oranda doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   5 Ocak 2016 Son Güncelleme:   7 Ocak 2016