İsmet Yılmaz AK Parti Milli Eğitim Bakanı

Bizim dönemimizde sadece son 7 yılda yaklaşık 7 milyon insanımıza istihdam oluşturduk

11 Ocak 2015 tarihinde Kırşehir 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme

2007 - 2013 arası istihdam artışı 4,7 Milyon

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti’nin Kırşehir İl Kongresi’nde partisinin icraatlarından bahsetti. Bakan Yılmaz konuşmasında AK Parti’nin ülkenin kalkınmasındaki payına değinerek son 7 yılda 7 milyon istihdam yarattıklarını iddia etti.

İstihdama dair en güncel resmi veri TÜİK tarafından tutuluyor ve 2013 yılına ait. Dolayısıyla Bakan Yılmaz’ın iddiasını incelemek için 2013 yılında 7 yıl geriye gidip, 2007 ve 2013 yıllarının istihdam verilerini kullanacağız.

TÜİK’in sağladığı istihdam verilerine göre son 7 yılın istihdam rakamlarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Bizim dönemimizde sadece son 7 yılda yaklaşık 7 milyon insanımıza istihdam oluşturduk 1

Tablodan da anlaşılacağı üzere 2007 yılından 2013 yılına kadarki istihdam artışı 4.786.000 olarak hesaplanıyor. Bakan Yılmaz’ın iddiasındaki son yıl referansı net olmadığı için (bizim ulaşamadığımız 2014 verilerini de kullanmış olabilir), iddiasına dair şüphemizi korumaya devam edersek, 2014 yılına dair tahmini istihdam artışını da hesaba katmamız gerekiyor. Tabloya bakıldığında yıllık ortalama istihdam artışının 680 bin civarında olduğunu hesaplayabiliriz. Bu ortalama artışla 2014 yılında tahmini istihdam rakamı 26 milyon civarında olmalı. Bu durumda son 7 yılın istihdam artışı 5 milyon çalışan civarında oluyor. Dolayısıyla tahmini rakamlara göre de Bakan Yılmaz’ın iddiasındaki gibi 7 milyonluk bir artış söz konusu değil.

Dünya Bankası verileri de 7 milyon iddiasını desteklemiyor

Ek bilgi olarak Dünya Bankası’nın istihdam artış oranlarına dair verilerini incelediğimizde ise söz konusu yıllarda istihdam oranlarının aşağıdaki tablodaki  gibi oluştuğu görülüyor.

Bizim dönemimizde sadece son 7 yılda yaklaşık 7 milyon insanımıza istihdam oluşturduk 2

Dünya Bankası verileri de istihdam oranlarının Bakan Yılmaz’ın iddia ettiği şekilde bir artış içinde olmadığını gösteriyor.

Sonuç olarak Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   11 Ocak 2015 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970