İsmet Yılmaz AK Parti Milli Eğitim Bakanı

6 aylık büyümemiz yüzde 3,2. Avrupa'da bunu yakalayabilen ülke hemen hemen yok.

15 Eylül 2015 tarihinde Sivas 'ta söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme
Batuhan
BATUHAN ERSUN
Yayın Tarihi: 15 Eylül 2015 Son Güncelleme: 22 Eylül 2015

Avrupa ile Kıyaslarsak Ne Kadar Büyüyoruz?

Geçtiğimiz hafta içerisinde TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, aynı zamanda kendi seçim bölgesi olan Sivas’ta katıldığı bir programda Türkiye’nin ekonomik büyüme performansından söz etti ve konuşmasında 2015’in ilk 6 aylık büyüme ortalaması olarak Türkiye’nin %3,2’yi yakaladığını, bu oranın Avrupa’da “hemen hemen görülmediğini” iddia etti.

2015’te Büyüme Performansımız Ne Durumda?

TBMM Başkanı Yılmaz’ın bu iddiasını analiz etmek için OECD’nin resmi istatistiklerinden ve ülkelerin büyümelerini takip eden bir diğer kaynaktan faydalandık. Oranlara bakmadan önce belirtmek gerekir ki, OECD veri setine göre, Türkiye’nin 2015’in ilk 6 aylık büyüme ortalaması %3,4 olarak görünüyor. Biz de diğer ülkeler ile kıyas konusunda sıkıntı yaşanmaması için oranı bu şekilde ele aldık.

Avrupa’da krizin, durgunluğun etkileri halen tartışılsa da, 2015 yılında ülkelerin büyüme oranları pozitif bir seyir izliyor. Özellikle gelişmekte olan ülkeler ve krizin etkilerinden hızla kurtulan İrlanda bu alanda başı çekiyor.

6 aylık büyümemiz yüzde 3,2. Avrupa'da bunu yakalayabilen ülke hemen hemen yok. 1

Tablodan görülebileceği gibi, Avrupa’da bulunan, ekonomisi görece daha büyük bu 19 ülkeyi incelediğimizde bile Türkiye’nin 6 aylık büyüme ortalaması olan %3,4’ü aşan ülkeleri görebiliyoruz. Bunlar Çek Cumhuriyeti, İzlanda, İrlanda ve Polonya olarak görünüyor. Bu 19 ülkenin yanı sıra başka Avrupa ülkelerinde de Türkiye’nin büyümesine yakın oranlar ile karşılaşılabilir. Tüm bunların yanında, Türkiye için önemli bir kıyas noktası olarak kullanabileceğimiz G-20 ülkelerinin ortalaması da %3,2. Yani Türkiye ile neredeyse aynı orana sahip.

Türkiye’nin beklentilerin üzerinde bir 2015 ikinci çeyrek büyüme oranına sahip olduğu herkes tarafından kabul ediliyor. Ancak TBMM Başkanı İsmet Yılmaz’ın bu durumu yansıtırken kullandığı ifadeler ciddi bir abartma barındırıyor. Aynı zamanda açıkça görülebileceği gibi, Avrupa’da Türkiye’nin 2015 büyümesinin ötesinde büyüyen ülkeler de mevcut.

Bu nedenlerle kendisinin “Avrupa’da bu büyümeyi yakalayan ülke hemen hemen yok.” iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   15 Eylül 2015 Son Güncelleme:   22 Eylül 2015