İsmail Kaya AK Parti Osmaniye Milletvekili

Verilere göre yoğun bakım ve entübe edilen hasta sayısındaki artış, yüzdesel olarak, 31 Mart'tan bu yana düşmektedir.

6 Nisan 2020 tarihinde Sosyal Medyada söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Sağlık

Yoğun Bakım ve Entübe Edilen Hasta Sayısındaki Artış Yüzdesel Olarak Düşüyor

Bu içerik Doğruluk Payı stajyeri Esin Cansu Yılmaz tarafından hazırlanmıştır.

AK Parti Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’deki Koronavirüs verilerine değindi. Yoğun bakımdaki ve entübe hastalar hakkında açıklama yapan Kaya şu iddiada bulundu; “Devletimiz tarafından alınan önlem ve tedbirler ile verilere göre yoğun bakım ve etübe edilen hasta sayısındaki artış, yüzdesel olarak, 31 Mart'tan bu yana düşmektedir.” Peki gerçekten de 31 Mart 2020 itibarıyla hasta sayısındaki artış yüzdesel olarak düşüyor mu?

Koronavirüsün en büyük etkisi akciğerler üzerinde olduğundan, hastalığın seyri ileri derecede solunum yetersizliklerine yol açabiliyor. Bu durumlarda hastaların yoğun bakım ünitesine alınmalarının yanı sıra, hastaların bir kısmının da entübe edilmesi, yani solunumlarına yardımcı olacak ventilatörlere bağlanmaları gerekiyor. Bu ventilatörler, yani solunum cihazları, hastanın nefes borusuna yerleştirilerek nefes alıp vermelerine destek oluyor. Bu süreç hastalığın ağır bir şekilde seyrinin bir işareti olduğundan, yoğun bakımda ve entübe olan hastaların oranlarındaki düşüş hastalıkla mücadelede önemli bir gösterge haline geliyor.

Ölümler ve iyileşmeler toplam vaka sayısından çıkartılırsa aktif, yani halen devam etmekte olan vakalar elde edilir. Yoğun bakımdaki hastaların oranı, yoğun bakımdaki hasta sayısının aktif vakalara bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Aynı şekilde entübe hastaların oranı da toplam entübe hasta sayısının toplam aktif vakalara bölünmesiyle belirlenmektedir. İsmail Kaya’nın yaptığı paylaşımda aktif vaka sayısına, toplam vaka sayısından yalnızca ölümler çıkarılarak ulaşılmış. Aşağıda görülen tabloda ise Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan iyileşen hasta sayılarını toplam vaka sayısından çıkararak aktif vaka sayısına ulaşılan hesaplamalara yer veriyoruz.

Sağlık Bakanlığı ve Fahrettin Koca tarafından her akşam yayınlanan günlük COVID-19 verilerine göre yoğun bakım ve entübe hasta sayılarını daha detaylı incelediğimizde hastalardaki artış oranının diğer önceki günlere göre azalarak devam ettiğini görüyoruz. Bu verilere göre, 31 Mart ve 1 Nisan arasında yoğun bakımdaki hasta oranlarının %0,02’lik artışı haricinde, belirtilen tarihten itibaren yoğun bakım ve entübe hastalarının artış oranlarında günlerdir düşüş yaşanmakta. Bununla birlikte ölüm oranlarındaki artış ise 29 Mart’tan itibaren günden güne artarak devam yükseliş göstermekte.

Verilere göre yoğun bakım ve entübe edilen hasta sayısındaki artış, yüzdesel olarak, 31 Mart'tan bu yana düşmektedir. 1

Sonuç olarak, AK Parti Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya’nın iddia ettiği gibi entübe hasta sayısındaki artış oranı 31 Mart ile 5 Nisan arasında %4,76’dan %3,68’e her gün azalarak düşüş gösterdi. Yoğun bakımda bulunan hasta sayısındaki artış oranı ise 1 Nisan ile 5 Nisan arasında %6,5’ten %5,43’e kadar geriledi.

Sonuç olarak;

Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya'nın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   6 Nisan 2020 Son Güncelleme:   8 Nisan 2020