İlhan Demiröz CHP Bursa Milletvekili

62. hükümet programında köylüler, çiftçilerle ilgili vaatleri göremedik

3 Eylül 2014 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Tarım & Gıda

62. Hükümet Programında Çiftçi ve Köylüye Dair Vaatler

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz 3 Eylül 2014 tarihinde TBMM’de yaptığı açıklamada, AK Parti hükümetini eleştirerek  62. Hükümet Programı’nda da çiftçi ve köylülerler ilgili destek vaatlerinin yer almadığını iddia etti.

1 Eylül 2014 tarihinde açıklanan 62. Hükümet Programı incelendiğinde “Kırsal Kalkınma”, “Finans” ve “Tarım” alanlarında çiftçi ve tarımla ilgili konuların yer aldığını görebilir. Bu bölümlerde yer alan bilgiler çoğunlukla 2002’den 2013 yılına kadar gerçekleştiği iddia edilen iyileşmeler ile ilgili olsa da tarım ve hayvancılık destek programlarının devam edeceğine ilişkin değerlendirmeler de yer almaktadır. Tarımsal desteğin ve hayvancılık desteklerinin gelecek dönemlerde arttırılması vaadi göze çarpmaktadır. Spesifik olarak tarımsal desteklemeden bahsedilen (s. 143-144) bölümlerde 2002 yılında 1,8 milyar TL olan tarımsal destek miktarının 2014 yılında 9,7 milyar TL’ye yükseldiği iddia edilmektedir. Ek olarak, kullandırılan tarımsal kredi miktarının 2002 yılında 530 milyon TL hacmindeyken, 2013 yılında 17 milyar TL hacmine çıktığı da iddia edilmektedir.

62. Hükümet programında yer alan bu iddialar ayrıca incelenmeyi gerektirse de, Demiröz’ün iddiasında belirttiği gibi çiftçi ve köylüye dair bir vaat olmadığı iddiası gerçekliği yansıtmamaktadır. Ancak, programın çoğunlukla şimdiye kadar yapılan icraatlere dair iddiaları içeriyor olması ve buna oranla ilgili vaatlerin az olması Demiröz’ün iddiasının altında yatan sebep olabilir.

 

Bu sebeple Demiröz’ün iddiasında kısmen doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Bursa Milletvekili İlhan Demiröz'ün İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   3 Eylül 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970