İdris Güllüce AK Parti T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı

Sera gazının azaltımında pek çok ülkeden daha başarılı konumdayız.

6 Aralık 2014 tarihinde Twit 'te söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Çevre & İklim

İklim Değişikliği Performansı Endeksinde Türkiye 54. Sırada

Peru’nun başkenti Lima’da 1-12 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’ne katılmak üzere Lima’ya hareket etmeden önce twitter hesabından iklim değişikliği ile açıklamalar yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türkiye’nin sera gazı azaltımında pek çok ülkeden daha başarılı konumda olduğunu iddia etti.

Kişi Başına Düşen Karbon Salınımı Artıyor

Güllüce iklim değişikliği konusu ile ilgili bir başka iddiayla da radarımıza yakalanmıştı. İklim değişikliği ile ilgili konferansa katılmak için bulunduğu New York’ta yaptığı açıklamada, Türkiye’nin karbon salınımını % 21 oranında azalttığını iddia etmiş fakat 1990 – 2010 arası kişi başına düşen karbon salınımında % 50’yi aşan artış yaşandığı teyit edilmişti.

Türkiye Sera Gazı Salınımında En Fazla Artışı Gerçekleştiren Ülke

Birleşmiş Milletler’in 24 Kasım 2014’te Annex I ülkeleri için yayınladığı raporda, 1990 – 2012 arası Türkiye sera gazı salınımını % 163 oranında artırmıştır. Türkiye bu alanda en yakın rakibi Yeni Zelanda’nın % 51 önünde ve birinci sıradadır. Bir başka deyişle, Annex I ülkeleri arasında Türkiye sera gazı salınımında en fazla artış gerçekleştiren ülkedir.

Bir adım daha geriye gidip Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadeleyle ilgili politika başarısına bakalım. Germanwatch ve Climate Action Network’un hazırladığı İklim Değişikliği Performansı Endeksinde Türkiye 46 puanla 54. sırada ve en kötü performans gösteren ülkeler arasındadır (Sıralamaya 58 ülke katılmıştır fakat ilk 3 sıra boş bırakıldığında 61 sıra üzerinden değerlendirilmektedir). Endeksi oluşturan göstergelerin % 80’i salınım değerleri, verimlilik ve yenilenebilir enerji ile ilgilidir. Geri kalan % 20 ise 250’yi aşkın uzmanın iklim politikası değerlendirmelerinden oluşur. Bu göstergelerden oluşan endekste Türkiye sadece Estonya, Rusya, Avustralya, Kanada, İran, Kazakistan ve Suudi Arabistan’ı geçebilmiştir.

Genel değerlendirmede, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin iddiasında doğruluk payı yoktur. 

Sonuç olarak;

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   6 Aralık 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970