İbrahim Özdiş CHP CHP Adana Milletvekili

Ortaöğretime geçişte sınavla öğrenci alacak 1.367 ‘nitelikli’ okulun 297’si imam-hatip lisesi, 449’u meslek lisesi olmuş; 34 ilde ise Anadolu lisesi hiç belirlenmemiş.

13 Nisan 2018 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Eğitim

"Nitelikli Okullar" Tartışılıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili ve TBMM İdare Amiri İbrahim Özdiş, 13 Nisan günü TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında ortaöğretime geçiş sınavıyla ilgili birtakım değerlendirmelerde bulundu. Özdiş, “TEOG’u kaldırıp adrese dayalı çember sistemi getirdiğiniz ortaöğretime geçişte sınavla öğrenci alacak 1.367 ‘nitelikli’ okulun 297’si imam-hatip lisesi, 449’u meslek lisesi olmuş; 34 ilde ise Anadolu lisesi hiç belirlenmemiş.” iddiasında bulundu.

Özdiş’in iddiasında değindiği nitelikli okullar ile ilgili illere göre sıralı liste Millî Eğitim Bakanlığının Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’nda yer alıyor. Bu listeye göre, Türkiye’deki 81 şehirde nitelikli okullar arasına girebilen 298 Anadolu İmam Hatip Lisesi ve 449 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bulunuyor. Nitelikli Okullar listesinde tüm illerden en az 1 meslek lisesi ve yine en az 1 imam hatip lisesi yer alıyor.

Ortaöğretime geçişte sınavla öğrenci alacak 1.367 ‘nitelikli’ okulun 297’si imam-hatip lisesi, 449’u meslek lisesi olmuş; 34 ilde ise Anadolu lisesi hiç belirlenmemiş. 1

İddianın ikinci kısmı değerlendirildiğindeyse, Milletvekilinin iddiasının verilerle tam örtüştüğünü söylemek mümkün. Nitelikli okullar listesinde 34 şehirden hiç Anadolu Lisesi bulunmuyor, bu şehirler şunlar: Amasya, Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Mardin, Ordu, Rize, Sinop, Tokat, Trabzon, Tunceli, Yalova ve Yozgat.

Ortaöğretime geçişte sınavla öğrenci alacak 1.367 ‘nitelikli’ okulun 297’si imam-hatip lisesi, 449’u meslek lisesi olmuş; 34 ilde ise Anadolu lisesi hiç belirlenmemiş. 2

MEB’in yayınladığı listedeki veriler ve Milletvekili Özdiş’in iddiası karşılaştırıldığında sayısal verilerin Anadolu İmam Hatip Liseleri sayısında 1 eksikle beraber, tam örtüştüğü görülmektedir.

Sonuç olarak;

CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş'in İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   16 Nisan 2018