Hasan Akgöl CHP Hatay Milletvekili

Bundan on yıl önce mazotun beşte 1'i kadardı elektrik fiyatı

4 Haziran 2014 tarihinde TBMM Genel Kurulu 'nda söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Tarım & Gıda

Tarım İçin Girdi Maliyetleri Arttı

CHP Hatay milletvekili Hasan Akgöl, 4 Haziran tarihinde, TBMM genel kurulunda çiftçilerin elektrik borçları hakkında verilen önerge için grubu adına konuşmuş ve çiftçilerin elektrik borçlarını ödeyememesine neden olarak bundan 10 yıl önce elektrik fiyatının mazot fiyatının beşte biri kadar olduğunu iddia etmiştir.

TEDAŞ’ın elektrik birim fiyatını gösterdiği tarifelerde bundan 10 yıl önce (2004) tarımsal amaçlı kullanılan elektriğin birim fiyatı 19,77 kuruş olarak tespit edilmiştir. Ocak 2004 itibariyle mazot satış fiyatı da İstanbul için 1,34 TL olarak teyit edilmiştir. Bu verilerle 10 yıl önce motorin fiyatının elektrik fiyatının 7 katı olduğu ortaya çıkmaktadır. İddiadaki niceliksel veriler tam anlamıyla uyuşmamaktadır. Verileri tam anlamıyla mantığa oturtmak adına bugünkü verilerle karşılaştırıldığında Mayıs 2014 itibariyle mazot satış fiyatı 4,36 TL, tarımsal amaçlı tek zamanlı elektrik birim fiyatı 25,14 kuruş olarak tespit edilmiştir.

Bu rakamlara göre mazot fiyatı, elektrik fiyatının 17 katıdır. 2004-2014 arasında mazot fiyatı % 161 oranında, tarımsal amaçlı elektrik fiyatı ise % 31 oranında artmıştır. Akgöl’ün iddiası niceliksel olarak tam doğru olmasa da ana iddiasına dayanak oluşturan tarım için girdi maliyetlerinin arttığını rakamlar ortaya koymaktadır.

Sonuç olarak, CHP Hatay milletvekili Hasan Akgöl’ün iddiasında kısmen doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Hatay Milletvekili Hasan Akgöl'ün İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   4 Haziran 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970