Hacı Ahmet Özdemir AK Parti AK Parti Konya Milletvekili

Türk Şeker olarak bildiğiniz üzere bu farikaları sadece 6 ay çalıştırıyoruz. (...) Türkiye çapında tüm şeker fabrikalarının ülkemize zararı yılda 1 milyar TL’dir

26 Şubat 2018 tarihinde Konya 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme

Şeker Fabrikalarının Yıllık Zararı 1 Milyar TL mi?

AK Parti Konya Milletvekili ve MKYK üyesi Hacı Ahmet Özdemir, AK Parti Konya İl Başkanlığında gündemdeki şeker fabrikalarının özelleştirmesi ile ilgili yaptığı açıklamalarda “Türk Şeker olarak bildiğiniz üzere bu farikaları sadece 6 ay çalıştırıyoruz. 3 ay pancar alıyor, 3 ay da pancarı işliyoruz. 6 ay fabrika çalışıyor, 6 ay boş duruyor. Türkiye çapında tüm şeker fabrikalarının ülkemize zararı yılda 1 milyar TL’dir” iddiasına yer verdi.

Türkiye’de, günümüzde pancardan şeker üreten 32 adet fabrika bulunmaktadır. Bu fabrikaların 25 tanesi Türk Şeker Fabrikaları A.Ş altında toplanmış ve kamuya aittir. Geriye kalan fabrikalardan beşi (Kayseri Şeker Fabrikası, Boğazlıyan Şeker Fabrikası, Konya Şeker Fabrikası, Çumra Şeker Fabrikası, Amasya Şeker Fabrikası) “PANKOBirlik” kooperatifleri adı altında birleştirilmiş, üçü (Aksaray Şeker Fabrikası, Kütahya Şeker Fabrikası, Adapazarı Şeker Fabrikası) ise özel işletmelerdir. Son zamanlarda gündeme gelen Türk Şeker Fabrikaları’nın 25 fabrikasından 14’ünün özelleştirmesi hakkında Hacı Ahmet Özdemir’in iddiasını inceledik.

Özdemir’in Türk Şeker Fabrikaları A.Ş ile ilgili iddiasının kontrolü için kurumun kendisine ait olan resmi sayfadan yıllık olarak yayınladığı bilançoları denetledik. Geçmişe dönük en eski bilanço 2000 yılına aitken, en güncel bilanço ise 2016 yılı hakkındadır. Bilançoların en son kısmında bulunan “Dönem Net Kârı / Zararı” verilerine dayanarak yapılan 16 incelemememiz sonucunda Türk Şeker A.Ş bünyesinde barınan 25 fabrikanın herhangi bir sene 1 milyar TL zarar yaptığı görülmemiştir.

Türk Şeker olarak bildiğiniz üzere bu farikaları sadece 6 ay çalıştırıyoruz. (...) Türkiye çapında tüm şeker fabrikalarının ülkemize zararı yılda 1 milyar TL’dir 1

2017 yılına ait veriler henüz yayınlanmamış olsa da, Türk Şeker’in 16 sene zarfında en yüksek zararını 2013 yılında 251,4 Milyon TL olarak açıklanmasından yola çıkarak; Türk Şeker’in 2017 senesinde 1 milyar zarar yapmış olması pek ihtimaller dahilinde değildir. Ek olarak belirtmek gerekir ki, Türk Şeker Fabrikaları A.Ş tarafından yayınlanan 2016 bilançosunda toplam “Geçmiş Yıllar Zararları” 1.009.759.551,12 TL olarak belirtilmiştir.

Sonuç olarak, bahsedilen kurumunun yayınladığı raporlarda her ne kadar geçmiş yıllara ait toplam zarar 1 milyar TL olarak gözükse de, Özdemir’in iddiasında belirttiği gibi yıllık zarar hiçbir zaman 1 milyar TL olarak açıklanmamıştır.

Not: Bu analiz Doğruluk Payı gönüllülerinden Samet Apaydın tarafından hazırlanmıştır.

Sonuç olarak;

AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir'in İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   27 Mart 2018