Günay Kubilay Meclis Dışı Eş Genel Başkan Yardımcısı

Türkiye iş cinayetlerine rekora koşuyor. Sadece Ağustos ayında 158 işçi hayatını yitirdi.

7 Eylül 2014 tarihinde Yazılı Açıklama 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar

İşçi Ölümleri

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay 7 Eylül 2014 tarihinde yaptığı yazılı açıklamada, 6 Eylül 2014 tarihinde Torunlar GYO’ya ait inşaatta hayatını kaybeden 10 işçiye ve Türkiye’de yaşanan iş kazalarına değindi. Kubilay açıklamasında sadece Ağustos ayında 158 işçinin hayatını kaybettiğini ve Türkiye’nin bu alanda rekora koştuğunu iddia etti.

Türkiye’de işçi ölümlerinin spesifik olarak tutulduğu resmi bir istatistik bulunmamaktadır. Bu verilere SGK’nın istatistik yıllıklarından ulaşılabilir ancak söz konusu istatistiklerin 2013 ve 2014 için güncellenmiş versiyonlarına internetten erişilememektedir. Türkiye’deki iş kazalarına ilişkin veriler Bu sebeple, iş kazaları ve işçi ölümlerine ilişkin medya taraması yapan ve bu konuda istatistiki veriler oluşturmaya çalışan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerinden yararlanılacaktır.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin derlediği bilgilere göre Ağustos ayında en az 158 işçi hayatını kaybetmiş, 2014 yılının ilk sekiz ayında da en az 1270 işçi hayatını kaybetmiştir. Bu çerçeveden bakıldığında Kubilay’ın iddiasındaki veriler doğrudur.

 

Ancak iddiayı kontrol edecek resmi istatistik bulunmadığı için Kubilay’ın iddiasında kayda değer ölçüde doğruluk payı bulunmuştur.

Sonuç olarak;

Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   7 Eylül 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970