Filiz Kerestecioğlu HDP Ankara Milletvekili

Almanya Türkiye'nin bir numaralı ticari ortağı, Hollanda da Türkiye'de en büyük doğrudan yatırım yapan ülke konumundadır.

13 Mart 2017 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Genel Ekonomi

Hollanda En Büyük Yatırımcımız Konumunda

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan’ın Hollanda’dan sınır dışı edilmesi ile ilgili olarak, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuşan HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, bütün dünyada toplantı, gösteri hakkının, ifade özgürlüğünün sağlanması gerektiğini belirtti. Kerestecioğlu, halkın gerçek gündeminin referandum olmadığını ifade ettiği konuşmasında ayrıca Almanya'nın Türkiye'nin bir numaralı ticari ortağı, Hollanda'nın ise Türkiye'de en büyük doğrudan yatırım yapan ülke konumunda olduğunu iddia etti.

Almanya Yıllardır Türkiye’nin En Büyük Ticari Ortakları Arasında Yer Alıyor

Türkiye’nin dış ticaret hacmi 2002 yılında 87 milyar dolardan, 2013 yılında 403 milyar dolara kadar yükseldi. 2013-2016 yılları arasında düşüş gösteren dış ticaret hacmi 2016’yı 341 milyar dolarla kapadı. Türkiye’de dış ticaret dengesinin pozitif olduğu; yani ihracat tutarının ithalattan fazla olduğu son yıl 1946’ydı. 2016’da ise ihracatın ithalatı karşılama oranı %71,8 seviyesinde gerçekleşti. Almanya’yı bir ticari partner olarak Türkiye için önemli yapan faktör, yıllardır bir numaralı ihracat partnerimiz olması. Almanya ithalat konusunda da Çin’in ardından Türkiye’nin iki numaralı ortağı konumunda. Türkiye’nin Almanya ile olan ticaret hacmi 2013’te 37,8 milyar dolara kadar yükseldi.

Almanya Türkiye'nin bir numaralı ticari ortağı, Hollanda da Türkiye'de en büyük doğrudan yatırım yapan ülke konumundadır. 1

2006-2015 Yıllarında Gerçekleşen Doğrudan Yatırımların %16,5’i Hollanda’dan

Filiz Kerestecioğlu’nun demecinin Hollanda ile ilgili olan kısmı da verilerle doğrulanıyor. Hollanda 2006-2015 yılları arasında Türkiye’de en çok yatırım gerçekleştiren ilk 10 ülke arasında açık ara birinci sırada yer alıyor. Hollanda’yı ikinci sırada takip eden ABD’nin bu dönemde Türkiye’de gerçekleştirdiği doğrudan yatırım miktarı neredeyse Hollanda’nın yarısı kadar. Bu dönemde Türkiye’de yaklaşık 20 milyar dolarlık yatırım gerçekleştiren Hollanda, böylece Türkiye’ye gelen toplam yatırımın %16,5’inden sorumlu oldu.

Almanya Türkiye'nin bir numaralı ticari ortağı, Hollanda da Türkiye'de en büyük doğrudan yatırım yapan ülke konumundadır. 2

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu’nun söyledikleri güvenilir kaynaklarla tam olarak örtüşüyor. Bu durumda iddiada doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   13 Mart 2017 Son Güncelleme:   14 Mart 2017