Fatma Kaplan Hürriyet CHP CHP Kocaeli Milletvekili

(Kocaeli) 2017 yılında 66 milyar 945 milyon dolarlık ihracat ve ithalat ile Türkiye dış ticaret hacminin %17'sini tek başına gerçekleştiren bir ildir.

6 Mart 2018 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Genel Ekonomi

(Kocaeli)2017 yılında 66 milyar 945 milyon dolarlık ihracat ve ithalat ile Türkiye dış ticaret hacminin %17'sini tek başına gerçekleştiren bir ildir.

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet chp.org.tr'de yer alan demecinde "(Kocaeli) 2017 yılında 66 milyar 945 milyon dolarlık ihracat ve ithalat ile Türkiye dış ticaret hacminin %17'sini tek başına gerçekleştiren bir ildir" iddiasında bulundu.

2017 yılı dış ticaret istatistiklerine TÜİK üzerinden ulaşabiliyoruz. Ancak bu kategoride iki farklı alanda şehirlere dair ticaret istatistiklerine erişilebiliyor. Bunlardan ilki "illere göre dış ticaret". Bu başlık altında illere kayıtlı ticaret istatistikleri tutuluyor. Diğer başlık ise "gümrüklere göre dış ticaret". Burada ise illere bağlı gümrüklerden yapılan ticaret istatistikleri bulunabiliyor.

2017 yılında Türkiye'nin toplam ihracatı yaklaşık olarak 157 Milyar Dolar, toplam ithalatı da yaklaşık olarak 234 Milyar Dolardır. Toplam dış ticaret hacminin ise yaklaşık olarak 391 Milyar Dolar olduğunu görüyoruz.

İllere göre ticaret başlığını incelediğimizde, Türkiye'de en çok ithalat yapan 5 şehir;

(Kocaeli) 2017 yılında 66 milyar 945 milyon dolarlık ihracat ve ithalat ile Türkiye dış ticaret hacminin %17'sini tek başına gerçekleştiren bir ildir. 1

En çok ihracat yapan şehirler ise;

(Kocaeli) 2017 yılında 66 milyar 945 milyon dolarlık ihracat ve ithalat ile Türkiye dış ticaret hacminin %17'sini tek başına gerçekleştiren bir ildir. 2

Buradaki verilere göre, Kocaeli'nin hem ithalat da hem de ihracat da Türkiye'deki ilk 5 şehir arasına girdiğini görebiliyoruz. Kocaeli'nin dış ticaret hacmi yaklaşık olarak 19 milyar 657 milyon dolar olarak belirtiliyor. Ve bu miktar, Türkiye'nin dış ticaret hacminin %5'ine tekabül ediyor.

Diğer başlık olan gümrüklere göre dış ticaret verilerinde ise şöyle bir tablo mevcut:

(Kocaeli) 2017 yılında 66 milyar 945 milyon dolarlık ihracat ve ithalat ile Türkiye dış ticaret hacminin %17'sini tek başına gerçekleştiren bir ildir. 3

Bu başlıktaki veriler CHP Kocaeli milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet'in iddiasını destekliyor.

Bu iki farklı kategorinin bu denli farklı sonuçlar vermesinde temel sebep ise; illere göre veriler, o ile kayıtlı firmaların verilerinden derleniyor. Bu durumda üretimini Kocaeli'nde yapan ancak kağıt üzerinde başka illere kayıtlı olan firmalar hesaba dahil olamıyor. Gümrüklere göre kayıtların potansiyel sıkıntısı ise, Kocaeli'ne kayıtlı gümrüklerden ticareti yapılan bazı ürünlerin, çevredeki başka ufak illerde üretiliyor ve getiriliyor olma ihtimali. Ancak bu durumun kontrolü yapılamıyor ve miktarın da az olması çok doğal.

Sonuç olarak;

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet'in İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   8 Mart 2018 Son Güncelleme:   15 Mart 2018