Faik Öztrak CHP Tekirdağ Milletvekili

Türkiye %20 civarında enflasyonla dünyanın en yüksek enflasyonuna sahip 10 ülke arasındadır. Rakiplerimiz Liberya, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Sudan gibi ülkeler.

3 Nisan 2019 tarihinde Kişisel Twitter Hesabında söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

Enflasyon Liginde Üst Sıralardayız

CHP Tekirdağ milletvekili ve parti sözcüsü Faik Öztrak, TÜİK’in 2019 Mart ayı enflasyon oranını %19,71 olarak açıklamasının ardından sosyal medya hesabında bir değerlendirmede bulundu. Twitter hesabı üzerinden paylaştığı iddiasında, Türkiye’nin dünyanın en yüksek enflasyon oranına sahip 10 ülke arasında yer aldığını ve enflasyon oranında rakiplerinin Liberya, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Sudan gibi ülkeler olduğunu öne sürdü.

Trading Economics sitesinin yayınladığı güncel verilere göre, enflasyon oranı sıralamasında Venezuela, %2.295.982 (2 milyon 296 bin) ile dünyada en yüksek enflasyon oranına sahip ülke olarak karşımıza çıkıyor. İkinci sırada %59,6 ile Zimbabve yer alıyor. Zimbabve’yi takip eden ülkeler sırasıyla Arjantin, İran, Sudan, Güney Sudan ve Liberya. Türkiye, Liberya’nın hemen ardından dünyada sekizinci sırada bulunuyor.

Türkiye %20 civarında enflasyonla dünyanın en yüksek enflasyonuna sahip 10 ülke arasındadır. Rakiplerimiz Liberya, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Sudan gibi ülkeler. 1

Listede bulunmayan Kuzey Kore’nin ulaşılan son güncel enflasyon oranı %55 olmakla birlikte bu oran 2013 yılına ait. Benzer şekilde Orta Afrika Cumhuriyeti’nin bilinen son enflasyon oranı da %38 olarak 2016’da kaydedilmiş. Bu iki ülkenin ulaşılan son enflasyon verileri güncel olmadığı için Kuzey Kore ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ne listede yer verilmedi. Ancak bu iki ülkenin listede yer alması ihtimalinde dahi Türkiye ilk 10’da bulunma özelliğini koruyor.

Sonuç olarak CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın iddiasındaki gibi Türkiye, dünyada en yüksek enflasyon oranına sahip 10 ülke arasında yer alıyor.

Sonuç olarak;

Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   5 Nisan 2019