Ekrem İmamoğlu İBB Başkanı

Son 10 yılda Türkiye, 6 tane İstanbul büyüklüğünde tarım alanını kaybetti.

28 Şubat 2019 tarihinde Basın Toplantısında söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Tarım & Gıda

Türkiye'de Tarım Alanları Ne Kadar Azaldı?

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Ekrem İmamoğlu, gerçekleştirdiği basın toplantısında İstanbul’a dair projelerini aktardı. Kentteki hayat pahalılığı, belediyenin sosyal yardım bütçesi, genç işsizliği ve ulaşım sorunu gibi konulardaki tespitleri ve çözüm önerilerini açıklayan İmamoğlu, ülkedeki tarımsal üretime dair de çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Bu bağlamda tarımsal koruma projelerine ve tarımsal üretimin korunmasına dikkat çekmek isteyen İmamoğlu, son on yılda Türkiye’deki tarım alanlarının İstanbul’un 6 katı büyüklüğünde azaldığını iddia etti.

TÜİK’in yıllara göre tarım alanlarının büyüklüğünün gösterdiği tablodan yararlanarak gerekli hesaplamalar uygulandığında bu iddianın tespiti kolayca yapılabiliyor. 2009 ve 2018 yılları arasında Türkiye’de tarım alanlarının ciddi oranda azaldığı dikkat çekiyor. 2009 yılında tahıllar ve bitkisel ürünler, sebze bahçeleri, süs bitkileri, meyve, içecek, baharat bitkileri ve çayır ve mera arazilerinin tamamını kapsayan toplam tarım alanları 38 milyon 912 bin hektar olarak ölçülürken, bu alanların toplam büyüklüğü 2018 yılında 37 milyon 817 bin hektar alana gerilemiş. Bu da tüm ülkedeki tarım alanlarında %2,8’lik bir azalmaya denk geliyor. Km² cinsinden ise Türkiye’de tarım alanları son 10 yılda 10.950 km² azalmış.

İstanbul’un yüzölçümünün 5.461 km² olduğu düşünüldüğünde, ülke genelinde tarımsal alanın son 10 yıl içerisinde Ekrem İmamoğlu’nun iddia ettiği gibi İstanbul’un 6 katı büyüklüğünde değil, yaklaşık 2 katı büyüklüğünde azaldığı sonucunu ortaya koyuyor.

Son 10 yılda Türkiye, 6 tane İstanbul büyüklüğünde tarım alanını kaybetti. 1

Türkiye’de tarım alanlarının yıllar içerisinde ciddi bir düşüş yaşadığı her ne kadar göz ardı edilemez bir gerçek olsa da azalmanın boyutu Ekrem İmamoğlu’nun iddia ettiğinden çok daha az.

Sonuç olarak;

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   4 Mart 2019