Ekrem İmamoğlu İBB Başkanı

Çocuk sayısı 1 milyon 200 bin. Sadece 0-4 yaş arası. Çocuk nüfusuyla Avrupa’nın en büyük iki üç kentinden birisiyiz

7 Kasım 2019 tarihinde Açılış Konuşması 'nda söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar
EMINCAN YÜKSEL
Yayın Tarihi: 7 Kasım 2019 Son Güncelleme: 7 Ocak 2020

İstanbul'daki 0-4 Yaş Çocuk Nüfusu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 5 Kasım 2019’da Brand Week İstanbul adlı etkinliğe katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını da yapan İmamoğlu, hem İstanbul’un şu andaki durumunu ve gelişmeleri hem de İstanbul’un geleceğine dair tasarlamış olduğu projeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Ayrıca yapmış olduğu konuşmasında İstanbul’daki genç nüfusa da değinen İmamoğlu, İstanbul’daki 0-4 yaş aralığındaki çocuk nüfusunun 1,2 milyon olduğunu ve İstanbul’un çocuk nüfusuyla Avrupa’nın en büyük iki üç kentinden biri olduğunu iddia etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bu iddiasını analiz etmek için TÜİK’in yayınladığı yıllara ve illere göre Türkiye’deki 0-4 yaş aralığındaki çocuk nüfusu verilerini inceledik. Avrupa’daki şehirlerdeki çocuk nüfusu için ise Eurostat şehir istatistiklerinden yararlandık.

Yıllar İçerisinde İstanbul'daki Çocuk Nüfusu

TÜİK Ekrem İmamoğlu’nun iddiasında yer alan 0-4 yaş aralığındaki çocuk nüfusunu “il, yaş grubu ve cinsiyete göre nüfus” başlığı altında açıklıyor. Yıllar içerisinde Türkiye nüfusu gibi artarak devam eden 0-4 yaş arası çocuk nüfusunun son verileri ise 2018 yılına ait. 2011 yılında bünyesinde 1 milyon 85 bin 0-4 yaş aralığında çocuk bulunduran İstanbul’da bu rakam 2018 yılında 1 milyon 152 bine çıkmış durumda.

Çocuk sayısı 1 milyon 200 bin. Sadece 0-4 yaş arası. Çocuk nüfusuyla Avrupa’nın en büyük iki üç kentinden birisiyiz 1

Türkiye’de illere göre en fazla 0-4 yaş arası çocuk olan şehirlerde ise İstanbul 1. sırada yer alırken Ankara’da 388 binlik çocuk nüfusuyla listede 2. sırada. Onların ardından ise yaklaşık 302 bin ile Şanlıurfa, 274 bin ile de İzmir geliyor. Ayrıca İstanbul’daki 0-4 yaş çocuk nüfusu Türkiye’nin 64 ilinin nüfusundan da daha fazla.

Çocuk sayısı 1 milyon 200 bin. Sadece 0-4 yaş arası. Çocuk nüfusuyla Avrupa’nın en büyük iki üç kentinden birisiyiz 2

Avrupa’da En Çok Çocuk Nüfusu Hangi Şehirde?

Avrupa ülkeleri içinde en kalabalık şehirler Berlin, Paris, Londra, Madrid gibi en çok nüfusa sahip olan ülkelerin mega kentleri. Peki bu şehirler içerisinde en çok çocuk nüfusa sahip ülke hangisi? Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat)’ın paylaşmış olduğu kent istatistiklerinde Türkiye’den birçok şehir listede yer alsa da son yıllarda şehirlerin hiçbirinin 0-4 yaş aralığındaki güncel çocuk nüfusu paylaşılmamış. Ancak Avrupa’nın en kalabalık ülkeleri ya da şehirlerinin her birinin çocuk nüfusu verilerde mevcut.

Çocuk sayısı 1 milyon 200 bin. Sadece 0-4 yaş arası. Çocuk nüfusuyla Avrupa’nın en büyük iki üç kentinden birisiyiz 3

Eurostat ve TÜİK’in verilerini derlediğimizde ise 2018 yılında Avrupa’da en çok 0-4 yaş çocuk nüfusu olan şehir 1 milyon 152 bin ile İstanbul. Bu konuda Avrupa’da İstanbul’u yaklaşık 620 bin çocuk ile Londra takip ediyor. Listede başı çeken diğer Avrupa kentleri ise 233 bin çocuk ile Madrid, 190 bin çocuk ile Berlin, 185 çocuk ile de Manchester.

Sonuç olarak Ekrem İmamoğlu'nun da iddia ettiği gibi İstanbulda'da 0-4 yaş çocuk nüfusu tam olarak 1,2 milyon olmasa da yaklaşık 1,15 milyon. Ayrıca 0-4 yaş çocuk nüfusunda da İstanbul Avrupa'nın en büyük iki üç şehrinden biri, hatta en büyüğü. 

Sonuç olarak;

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   7 Kasım 2019 Son Güncelleme:   7 Ocak 2020