Ekrem İmamoğlu İBB Başkanı

Bu şehirde 475 bin hane yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

12 Haziran 2019 tarihinde İstanbul 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

İstanbul'da Yoksulluk Sınırı Altında Yaşayanlar

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Taksim’deki bir otelde düzenlenen “İstanbul’da Hayatı Kolaylaştıracak Çözümler Toplantısı”nda yeni vaatlerde bulundu. Kentteki yoksulluk sorununu gidermeye yönelik projelerini açıklayan İmamoğlu, İstanbul’da 475 bin hanenin yoksulluk sınırının altında yaşadığını iddia etti.

İmamoğlu’nun iddiasını TÜİK’in yoksulluk verilerinden faydalanarak inceledik. Ancak il bazında yoksulluk verileri yoksul kişi sayısı olarak verilirken, İmamoğlu iddiasında yoksul hane sayısını gündeme getirmişti. Bu uyumsuzluğu ortadan kaldırmak için, TÜİK üzerinden İstanbul’daki ortalama hanehalkı büyüklüğü verilerini kullandık. İstanbul’daki yoksul kişi sayısını, ortalama 3,4 olan hanehalkı nüfusuna bölerek toplam yoksul hane sayısını hesapladık.

TÜİK yoksulluk sınırını medyan yıllık gelirin %50 ve %60’ına göre iki farklı şekilde hesaplıyor. 2017 yılına ait en güncel verilere göre, İstanbul’da yoksulluk sınırı %50’lik medyan gelir için 10.251 TL ve %60’lık medyan gelir için ise 12.301 TL olarak hesaplanmış.

Bu şehirde 475 bin hane yoksulluk sınırının altında yaşıyor. 1

Hesaplama yöntemine göre 2017 yılında İstanbul’da yoksul hane sayısının 432 bin ila 816 bin arasında olduğu söylenebilir. İmamoğlu da iddiasında bu değer aralığında olan 475 bin sayısını öne sürmüştü.

Sonuç olarak;

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   15 Haziran 2019