Burhan Kuzu AK Parti 26. Dönem İstanbul Milletvekili

Avrupa’da doğalgazı en ucuz kullanan ülke Türkiye.

1 Eylül 2019 tarihinde Kişisel Twitter Hesabında söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Enerji
İrem
İREM DOĞANIŞIK
Yayın Tarihi: 3 Eylül 2019 Son Güncelleme: 31 Ekim 2019

Avrupa'da En Ucuz Doğalgazı Türkiye mi Kullanıyor?

Geçtiğimiz ağustos ayında doğalgaza peş peşe iki kez %15’lik zam yapılması, doğalgaz fiyatlarını yeniden gündeme getirdi. 26. dönem AK Parti milletvekillerinden Burhan Kuzu, son doğalgaz zammının ardından, 1 Eylül 2019’da kişisel sosyal medya hesabında Türkiye’nin doğalgaz kullanımına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kuzu, Avrupa’da doğalgazı en ucuza kullanan ülkenin Türkiye olduğunu iddia etti. Burhan Kuzu’nun tam açıklaması şöyleydi: “Türkiye’de yılda 50 milyar metreküp düzeyinde doğalgaz tüketiliyor. Avrupa’da doğalgazı en ucuz kullanan ülke Türkiye. Almanya başta olmak üzere birçok AB ülkesi, Rusya’dan doğalgazı Türkiye’den daha ucuza aldığı halde, Türkiye’den daha pahalı olarak tüketiciye satıyor.”

BOTAŞ’ın açıkladığı güncel verilere göre, 2018 yılında Türkiye’de tüketilen doğalgaz miktarı yaklaşık 50 milyar metreküp. Bununla birlikte, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların enerji sektörüne etkileri ise çokça üzerinde durulan bir durum. Bu konu ile ilgili daha önce de dönemin Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın bir iddiasını incelemiştik.

Avrupa’da doğalgaz kullanımına dair verileri Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) yayınlıyor. Eurostat’ın sitesinde doğalgaz fiyatları; yalnızca Euro ve yerel para birimleri üzerinden değil, satın alma gücü paritesine göre de değerlendiriliyor. Bu veriler içinde ülkeler arası kıyaslama yapmak için en ideal olanı, satın alma gücü paritesi üzerinden yapılan sıralama. Bu nedenle biz de Kuzu’nun iddiasını bu pariteyi baz alarak inceledik.

2018 yılının ikinci yarısına ait sanayi doğalgazına ilişkin verilere göre Türkiye, satın alma gücü paritesine göre en ucuz sanayi doğalgazı sıralamasında Avrupa ülkeleri arasında 27. sırada geliyor.

Avrupa’da doğalgazı en ucuz kullanan ülke Türkiye. 1

Konut doğalgazına baktığımızda ise yine satın alma gücü paritesine göre Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında en ucuz doğalgazı kullanan ülke değil, tam 15. sırada yer alıyor.

Avrupa’da doğalgazı en ucuz kullanan ülke Türkiye. 2

Satın alma gücü paritesine göre değerlendirdiğimizde, Türkiye’ye kıyasla çok daha ucuz sanayi ve konut doğalgazı sağlayan Avrupa ülkeleri olduğunu görmekteyiz. Bu sıralamayı Euro’yu temel alarak yapsaydık Türkiye, sanayi doğalgazında en ucuz; konut doğalgazında ise Gürcistan’ın ardından en ucuz ikinci ülke konumunda olacaktı. Ancak daha önce de belirttiğimiz üzere, ülkeler arasında kıyaslama yapmak için ideal olan hesap yöntemi, satın alma paritesi temel alınarak hazırlanan sıralama. Çünkü Euro üzerinden yapılacak bir değerlendirme, ülkelerin yerel para birimlerinin Euro karşısında değer kaybetmesi ya da kazanması ihtimalleri nedeniyle tutarlı olmayabiliyor.

Sonuç olarak 26. dönem AK Parti Milletvekili Burhan Kuzu’nun iddiasını satın alma gücü paritesine göre incelediğimizde, Kuzu’nun iddiasının aksine Avrupa’da birçok ülkede hem sanayi hem de konut alanlarında doğalgazın Türkiye’ye kıyasla daha ucuza sağlandığını görüyoruz.

Sonuç olarak;

26. Dönem İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   3 Eylül 2019 Son Güncelleme:   31 Ekim 2019