Binali Yıldırım AK Parti İzmir Milletvekili

Türkiye bugün dünyanın en büyük havalimanını İstanbul'a yapıyor. 150 milyon yolcu kapasiteli havalimanı yapıyoruz.

27 Nisan 2017 tarihinde Antalya 'da söylendi.
Okuma Süresi    5 Dakika
Konu : Kent & İmar
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 27 Nisan 2017 Son Güncelleme: 2 Mayıs 2017

İstanbul'da 3. Havalimanı Dünyanın En Büyüğü mü Olacak?

Antalya’da düzenlenen “Türkiye-Afrika Tarım Bakanları 1. Toplantısı ve Tarım İş Forumu”nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul’da yapılan üçüncü havalimanını kastederek “Türkiye bugün dünyanın en büyük havalimanını İstanbul'a yapıyor. 150 milyon yolcu kapasiteli havalimanı yapıyoruz” iddiasında bulundu.

Üçüncü Havalimanı Tam Anlamıyla Tamamlandığında Günlük 411 Bin Yolcu Kapasitesi Olacak

İhale bedeli 22 milyar 152 milyon olan ve maliyetinin 10 milyar 200 milyonu geçeceği öngörülen İstanbul’un üçüncü havalimanı, 2010 yılından beri Türkiye kamuoyunun gündeminde. Projenin konsorsiyum ortakları arasında yer alan Limak Holding’in resmi sitesinde yer alan bilgilere göre; ilk etapta yıllık yolcu kapasitesi 80 milyon olacak olan havalimanı tamamlandığında toplam dört etaptan oluşacak ve kapasitesi yıllık 150 milyon kişiye (günlük 411 bin kişi) yükselecek. Havalimanının inşa edildiği alanın yüz ölçümü ise 76,5 milyon m2 olarak belirtilmiş.

Güncel yolcu trafiği açısından dünyadaki havalimanlarına bakıldığında dünyanın en kalabalık havalimanlarının yıllık yolcu sayısının 100 milyon civarında görüyoruz. Uluslararası Havalimanları Konseyi’nin her yıl yayınladığı veriler havalimanlarında uçağa binen, uçaktan inen ve transfer yolcu sayılarını dikkate alıyor. Listede İstanbul Atatürk havalimanı 2016 yılında ağırladığı 60,1 milyon yolcuyla 14. sırada yer alırken ilk üç sırada Atlanta, Pekin ve Dubai havalimanları bulunuyor.

Türkiye bugün dünyanın en büyük havalimanını İstanbul'a yapıyor. 150 milyon yolcu kapasiteli havalimanı yapıyoruz. 1

Üçüncü Havalimanı Yüzölçümü Bakımından Dünyada Dördüncü Sırada Yer Alacak

7.650 hektarlık alana kurulacak olan üçüncü havalimanı, bitirildiğinde yüz ölçümü bakımından dünyanın dördüncü büyük havalimanı olacak. Dünyanın en büyük havalimanı Suudi Arabistan’da bulunan Kral Fahd Uluslararası Havalimanı 78.000 hektarlık yüzölçümü ile İstanbul’da yapılan üçüncü havalimanının on katından daha büyük.

Türkiye bugün dünyanın en büyük havalimanını İstanbul'a yapıyor. 150 milyon yolcu kapasiteli havalimanı yapıyoruz. 2

Üçüncü Havalimanının En Büyük Rakibi Dubai’deki El Maktum Uluslararası Havalimanı

Ancak Başbakan Binali Yıldırım’ın iddiasında öne çıkardığı kısım inşası devam eden havalimanın yüz ölçümü ve –haliyle- gerçekleşen yolcu trafiği değil, yıllık yolcu kapasitesi olmuş. Üçüncü havalimanının tüm aşamaları tamamlandığında ulaşacağı yolcu kapasitesi ile ilgili 150 ila 200 milyon arasında değişen ifadeler var. Yolcu kapasitesinin büyüklüğü açısından üçüncü havalimanının en büyük rakibi ise Dubai’deki El Maktum Uluslararası Havalimanı. Açılış yılı 2010 olan El Maktum Uluslararası Havalimanında genişleme faaliyetleri devam ediyor. Havalimanı tam anlamıyla tamamlandığı zaman yıllık yolcu kapasitesinin 160 ila 220 milyon arasında olacağı ön görülüyor. İstanbul’daki yeni havalimanının tüm etaplarının 2018’de bitirilmesi planlanırken, El Maktum havalimanı inşasının 2017’de bitirilmesinin planlandığı ancak ekonomik nedenlerden dolayı planın gerisinde kalındığı belirtiliyor.

Bu bilgiler doğrultusunda üçüncü havalimanının dünyanın en büyük havalimanı olduğunu doğrulamak şu an için mümkün değil. Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük havalimanı olmadığı aşikâr olan yeni havalimanı, yolcu kapasitesi bakımından en büyük olabilmek için Dubai El Maktum havalimanı ile rekabet etmek durumunda. Üstelik her iki havalimanının da gelecekte ulaşacağı yolcu kapasitesi ile ilgili farklı veriler mevcut. Dolayısıyla yeterli kalitede güvenilir kaynakla desteklenemediğinden ötürü Başbakan Binali Yıldırım’ın iddiasında kısmen doğruluk payı vardır diyoruz.

Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   27 Nisan 2017 Son Güncelleme:   2 Mayıs 2017