Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Binali Yıldırım AK Parti İzmir Milletvekili | AK Parti

Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 14 yıl öncesine göre yüzde 100 azaldı. Bir öğretmen artık 60 öğrenci yerine 30 öğrenciye ders veriyor.

19 Eylül 2016 tarihinde Erzincan'da söylendi.
Okuma Süresi   3 Dakika
Konu Başlığı: Eğitim

Öğretmen Başına Düşen Öğrenci Sayısı Ne Kadar Azaldı?

Erzincan’da Gaziler Günü törenine katılan Başbakan Binali Yıldırım, yeni eğitim - öğretim yılının başlangıcı vesilesiyle Türkiye’de eğitim koşulları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başbakan Yıldırım 14 yılda öğretmen başına düşen öğrenci sayısının 60’tan 30’a kadar indirildiğini iddia etti.

MEB’e Göre 2003’te Öğretmen Başına Düşen Öğrenci Sayısı 23,8’di

Binali Yıldırım’ın iddiasını incelemek için Milli Eğitim Bakanlığı’nın her yıl yayınladığı örgün eğitim istatistik raporlarından faydalandık. MEB raporları yıllar içinde okul türüne göre öğretmen ve öğrenci sayılarını gösteriyor ve böylece öğretmen başına düşen öğrenci sayısını hesaplamak mümkün oluyor. 2002-2003 döneminde sekiz yıllık zorunlu eğitim sistemi uygulanırken, 2015-2016 döneminde 4+4+4 sistemine geçildiği için okul kategorileri farklılık gösteriyor. Ancak bu durum Başbakan Yıldırım’ın iddiasını incelemenin önünde bir engel teşkil etmiyor.

Tablodan anlaşılacağı üzere MEB verileri ile Binali Yıldırım’ın iddiasında öne sürdüğü rakamlar arasında büyük fark var. MEB’e göre 2002-2003 döneminde tüm okul türlerinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ortalama 23,8 iken 2015-2016 döneminde bu sayı 16,9’a düşürülmüş.

Her ne kadar son 14 yılda Başbakan Binali Yıldırım’ın işaret ettiği gibi öğretmen başına düşen öğrenci sayısında bir azalma yaşanmış olsa da, resmi rakamlar iddiada öne sürülenlerden çok farklı. Bu nedenle iddiada doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
MUTLAKA İZLEYİN:

Gençler Öğrenim Kredisi Borcunu Ödeyemiyor