Binali Yıldırım AK Parti İzmir Milletvekili

İstanbul, Türkiye'nin vergisinin yüzde 50'sini veriyor ama yüzde 10'unu bile almıyor.

27 Mart 2019 tarihinde Basın Açıklamasında söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Kent & İmar

İstanbul Ne Kadar Vergi Ödüyor?

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, yerel seçim kampanyasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AK Parti olarak yönetim anlayışlarına ve seçimi kazanması durumunda gerçekleştirecekleri projelere yönelik açıklamalarda bulunan Yıldırım, konuşmasında İstanbul’un vergi gelirleri ve kamu harcamalarına ilişkin de sayısal bilgiler paylaştı. İstanbul’a daha fazla kamu yatırımının yapılması gerektiğine vurgu yapan Yıldırım, İstanbul’un ülke genelindeki toplam vergi tahsilatı içerisindeki payının %50 olduğunu, ancak buna karşın toplam kamu yatırımları içerisindeki payının ise %10’dan az olduğunu iddia etti.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “İller İtibariyle Genel Bütçe Vergi Gelirleri” tablolarını ve Kalkınma Bakanlığı istatistiklerinde yer alan “Kamu Yatırımlarının İllere Göre Sektörel Dağılımı” başlıklı verilerini kullanarak bu iddianın analizi yapılabiliyor. Derlediğimiz verilere göre, 2018’de İstanbul’dan tahsis edilen brüt toplam vergi miktarının yaklaşık 323,9 milyar TL olduğu görülebiliyor. Bu miktar, aynı yıl içerisinde tüm Türkiye’den toplanan toplam vergi tahsilatının da yaklaşık yüzde 43,9’una tekabül ediyor. Binali Yıldırım’ın işaret ettiği gibi aslında İstanbul’un yıllık toplam vergi miktarı içerisindeki payı çok yüksek olsa da iddia ettiği oranın altında kalıyor. Üstelik önceki son 5 yılla kıyaslandığında bu oranın düşüş eğiliminde olduğu da görülebiliyor.

İstanbul, Türkiye'nin vergisinin yüzde 50'sini veriyor ama yüzde 10'unu bile almıyor. 1

2018 yılında İstanbul’a yapılan toplam kamu yatırımı miktarı da yaklaşık 10,2 milyar TL. Toplam kamu yatırımı içindeki payı da %10,7 oluyor. Bu anlamda İstanbul’un Türkiye’deki toplam kamu yatırımı içindeki payına ilişkin resmi veriler, Binali Yıldırım’ın iddiasıyla hemen hemen uyumlu görünüyor.

Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   28 Mart 2019