Binali Yıldırım AK Parti İzmir Milletvekili

İstanbul'da tersine göç başladı. Son iki yılda gelen giden sayısını karşılaştırdığınızda giden sayısı daha fazla.

29 Ocak 2019 tarihinde CNN TÜRK Canlı Yayınında söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Kent & İmar
EMINCAN YÜKSEL
Yayın Tarihi: 5 Şubat 2019 Son Güncelleme: 8 Şubat 2019

İstanbul'un Göç İstatistikleri Ne Anlatıyor?

TBMM Başkanı ve 31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimlerde AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Binali Yıldırım, 29 Ocak 2019’da bir televizyon programına katıldı. Program sunucusu tarafından yöneltilen “Seçilirseniz İstanbul’a gelmek isteyenlere vize olacak mı?” sorusunu yanıtlarken, İstanbul’da tersine göçün başladığını ve son iki yılda gelen giden sayısı karşılaştırıldığında, giden sayısının gelen sayısından fazla olduğunu iddia etti.

TBMM Başkanı ve AK Parti İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın bu iddiasını ele alırken TÜİK tarafından yayınlanan Göç İstatistikleri çerçevesinde illere göre iç göç istatistiklerini ve sadece son iki yılda yayınlanmış olan uluslararası göç istatistiklerini inceledik.

TÜİK tarafından 2008 ile 2017 yılları arasında yayınlanan iç göç istatistiklerine göre, İstanbul’un bu 10 sene içerisinde aldığı göç sayısı yaklaşık 4,15 milyon kişi oldu. İstanbul’un verdiği göç sayısı ise bu yıllar arasında yaklaşık 3,78 milyon oldu. Ayrıca 2011 ve 2015 İstanbul’un diğer illerden en çok göç aldığı yıllar olurken, 2014 ve 2017 ise diğer illere en çok göç verdiği seneler oldu. Son iki yılda ise İstanbul’un aldığı göç, verdiği göçün altında kalıyor.

İstanbul'da tersine göç başladı. Son iki yılda gelen giden sayısını karşılaştırdığınızda giden sayısı daha fazla. 1

TÜİK tarafından son iki yılda yayınlanan uluslararası göç istatistiklerine göre, 2016 yılında diğer ülkelerden İstanbul’a göç eden kişi sayısı yaklaşık 107 bin iken İstanbul’dan diğer ülkelere göç eden kişi sayısı ise yaklaşık 58 bin oldu. 2017 yılında ise yabancı ülkelerden yaklaşık 166 bin kişinin İstanbul’a göç etmesiyle birlikte yaklaşık 76 bin kişi de İstanbul’dan yabancı ülkelere göç gerçekleştirdi.

İstanbul'da tersine göç başladı. Son iki yılda gelen giden sayısını karşılaştırdığınızda giden sayısı daha fazla. 2

Sonuç olarak, son iki yılda İstanbul’dan Türkiye’nin diğer şehirlerine göç eden kişi sayısı İstanbul’a göç edenlerden fazla olsa da İstanbul’dan diğer ülkelere göç edenlerin sayısının gelenlerden daha az olduğu gözüküyor. Binali Yıldırım’ın iddia ettiği gibi 2016 yılında İstanbul’dan göç eden toplam kişi sayısı, İstanbul’a göç edenlerden fazla olsa da 2017 yılında durum böyle değil.

Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   5 Şubat 2019 Son Güncelleme:   8 Şubat 2019