Berat Albayrak AK Parti Hazine ve Maliye Bakanı

Elektrikte kayıp kaçak oranını yüzde 20'lerden 14'e düşürdük.

2 Haziran 2016 tarihinde Ankara ' söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Enerji
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 2 Haziran 2016 Son Güncelleme: 8 Haziran 2016

Türkiye'de Kayıp Kaçak Oranı Düşme Eğiliminde

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen TBMM Genel Kurulu'nda Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmeleri sırasında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, AK Parti hükümetlerinin Türkiye’de elektrik kayıp kaçak oranlarını yüzde 20’lerden 14’e düşürdüğünü iddia etti.

Kayıp Kaçak Bedellerini Tüketiciler Ödemeye Devam Edecek

Geçtiğimiz hafta TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Elektrik Piyasası Kanunu’nda yapılan değişiklikle kayıp-kaçak bedellerinin elektrik faturalarına yansıtılması uygulamasına devam edilecek. T24’ün haberine göre bugüne kadar 33 milyar lirayı bulan kayıp-kaçak bedeli faturalara yansıtılarak tüketicilerden toplandı. Yapılan yasal değişiklikle birlikte yasal yollar aracılığıyla bu meblağın aboneler tarafından geri alınması da artık mümkün olmayacak.

Peki Türkiye’de elektrik kayıp kaçakları Bakan Albayrak’ın iddia ettiği ölçüde mi?. 2014 yılında Türkiye’de 21 bölgede hizmet veren dağıtım şirketlerinin kayıp kaçak oranları yüzde 6,33 ila 74,12 arasında değişiyordu. 

Elektrikte kayıp kaçak oranını yüzde 20'lerden 14'e düşürdük. 1

Dünyada Kayıp Kaçak Ortalaması Yüzde 8’lerde, Türkiye’de Yüzde 14’lerde

2016 için güncel kayıp kaçak oranlarına ulaşamasak da Dünya Bankası istatistikleri Türkiye’nin Bakan Albayrak’ın iddia ettiği kayıp kaçak oranını 2006’da yakaladığını gösteriyor. Ancak 2013 senesinde dünya kayıp kaçak ortalamasının yüzde 8,16 olduğu hesaba katıldığında Türkiye’de tüketicilerin cebinden çıkan kayıp-kaçak oranının bir an önce dünya ortalamasına indirilmesinin ne kadar önemli olduğu da ortaya çıkıyor. 

Elektrikte kayıp kaçak oranını yüzde 20'lerden 14'e düşürdük. 2

Genel bir değerlendirme yapacak olursak Türkiye’de elektrik dağıtımında kayıp kaçak ortalaması dünya ortalamasının çok üzerinde olsa da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın iddiasında doğruluk payı vardır. 

Sonuç olarak;

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   2 Haziran 2016 Son Güncelleme:   8 Haziran 2016