Barış Yarkadaş CHP CHP İstanbul Milletvekili

En yüksek devamsızlık oranı da bu okullarda (imam hatiplerde). İmam Hatiplerdeki devamsızlık oranı yüzde otuza ulaştı ve rekora gidiyor.

18 Mart 2018 tarihinde İstanbul 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Eğitim

Okullar Arası Devamsızlık Farkları Ne Kadar?

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Kadıköy ilçesinin Sahrayıcedit Mahallesi’nde yer alan bir Anadolu Lisesi’nin İmam Hatip Lisesi’ne çevrilme kararına tepki göstererek bir basın açıklaması gerçekleştirdi Milli Eğitim Bakanı’na seslenen Yarkadaş yaptığı açıklamada, imam hatip ortaokul ve liselerindeki kontenjanların büyük oranda boş kaldığını vurgulayarak, bu okullardaki devamsızlık oranının da diğer okul türlerine kıyasla en yüksek sayıya işaret ettiğini iddia etti.

MEB’in yıllık olarak yayınladığı faaliyet raporlarının içerisindeki ilgili bölümün incelenmesi ile bu iddianın analizi mümkün. Barış Yarkadaş’ın devamsızlıklara ilişkin belirttiği oranın İmam Hatip Ortaokullarına mı yoksa lise düzeyindeki kurumlara mı işaret ettiği net değil. Bu sebeple, bu iki eğitim kademesindeki devamsızlık oranlarını kendi kademeleri içerisindeki diğer okul türleriyle karşılaştırdığımızda aşağıdaki tabloyla karşılaşıyoruz.

En yüksek devamsızlık oranı da bu okullarda (imam hatiplerde). İmam Hatiplerdeki devamsızlık oranı yüzde otuza ulaştı ve rekora gidiyor. 1

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğince özürlü ve özürsüz olmak üzere öğrencilere toplam 30 günlük devamsızlık hakkı tanınıyor. MEB’in faaliyet raporları içerisinde de, bir performans değerlendirme ölçütü olarak her yıl 20 gün ve üzeri devamsızlık yapan öğrencilerin oranının verisine yer veriliyor. MEB’in 2017 yılı İdari Faaliyet Raporu ve Performans Programı Raporu’na göre, geçtiğimiz akademik yılda Anadolu İmam Hatip Liselerinde 20 gün ve üzeri devamsızlık yapan öğrenci oranı Yarkadaş’ın da iddia ettiği gibi yaklaşık %30 olarak gerçekleşmiş.

Ancak, sadece önceki iki örgün öğretim dönemleriyle karşılaştırdığımızda dahi bu sayının rekor düzeyde olmadığını, hatta 2014-2015 akademik yılına göre büyük bir düşüşün yaşandığı görülüyor. Ayrıca ne ortaokul ne de ortaöğretim düzeyinde, İmam Hatip okulları, halen büyük ölçüde bir devamsızlık oranına sahip olmasına karşın, en yüksek oranın görüldüğü okul türü değil. Mesleki ve Teknik Liselerde, 20 günden fazla devamsızlık yapan öğrenci oranı, Anadolu İmam Hatip liselerinden daha fazla.

Sonuç olarak;

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   21 Mart 2018 Son Güncelleme:   23 Mart 2018