Aylin Nazlıaka Bağımsız Ankara Milletvekili

Avrupa’da pek çok başkent on milyonlarla ifade edilen turist alırken, Ankara’ya gelen turist sayısı yarım milyonu dahi bulmamaktadır. Avrupa başkentleri turizmden milyarlarca dolar kazanırken, Ankara sadece bu tabloyu seyretmektedir.

20 Kasım 2015 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 20 Kasım 2015 Son Güncelleme: 23 Kasım 2015

Ankara'da Turizm Ne Durumda?

Avrupa başkentlerinin birçoğu tarihi yapıları, düzenli kent yapıları ve kültürel aktivite olanakları sayesinde dünyanın her yerinden turistleri kendilerine çekiyor. Türkiye’nin de bir bütün olarak bakıldığında kültür, doğa ve eğlence turizmi açısından önemli bir rota olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Türkiye’nin turizm ekonomisinin yoğunlaştığı bölgeler ise başkent Ankara’dan ziyade, imparatorluklar başkenti İstanbul ya da Akdeniz ve Ege kıyıları oluyor.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Ankara’nın turizm performansını değerlendirirken, Avrupa başkentlerinin birçoğunun yıl içinde on milyonlarca turisti ağırladığını, Ankara’ya gelen turist sayısının ise yarım milyonu dahi bulmadığını, ayrıca Avrupa başkentlerinin turizm gelirlerinin milyarlarca dolara ulaşırken, Ankara’nın bu durumu sadece izlemekle yetindiğini iddia etti.

Ankara’ya Gelen Yabancı Ziyaretçi Sayısı Edirne ve Artvin’in Gerisinde Kaldı

Almanya merkezli araştırma kuruluşu Statista, Avrupa’daki turizm faaliyetleri ile ilgili istatistikler yayınlıyor. Araştırmaya göre 2015 yılında bugüne kadar en çok turist ağırlayan Avrupa ülkeleri sıralaması tablodaki gibidir.

Avrupa’da pek çok başkent on milyonlarla ifade edilen turist alırken,  Ankara’ya gelen turist sayısı yarım milyonu dahi bulmamaktadır. Avrupa başkentleri turizmden milyarlarca dolar kazanırken, Ankara sadece bu tabloyu seyretmektedir. 1

Görüldüğü gibi ziyaretçi sayısı 10 milyonun üzerinde olan şehir sayısı üçtür ve bu şehirler arasında 12,56 milyonla İstanbul da vardır. Ancak Ankara 10 şehirlik listede yer bulamamıştır. Benzer şekilde Euromonitor International’ın 2013 yılını dikkate alan dünya genelinde en çok ziyaretçi alan 100 şehir sıralamasında da Ankara yok. İçinde Ankara olmayan bu listede 11. sırada olan İstanbul’un yanı sıra Antalya (10), Muğla (54), Edirne (60) ve Artvin’in de (100) yer aldığını belirtelim. Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü web sitesinde yer alan istatistiklere göre 2015 yılı Haziran ayı itibariyle Ankara’ya Esenboğa Havaalanından giriş yapan yabancı sayısı 228.513’dür.  Yine aynı kaynağa göre 2013 yılı içinde Ankara’ya gelen toplam yabancı ziyaretçi sayısı 333.178’dir.

Statista’nın turizm konulu çalışmaları arasında şehirlerin uluslararası turizm gelirleri konusu da yer almaktadır. Londra’nın 2015 yılındaki turizm geliri 20,2 milyar ABD dolarını aşmışken, İstanbul 9,4 milyar ABD doları ile 4. sıradadır. Ankara yine ilk 10 şehir arasında yer alamamıştır.

Avrupa’da pek çok başkent on milyonlarla ifade edilen turist alırken,  Ankara’ya gelen turist sayısı yarım milyonu dahi bulmamaktadır. Avrupa başkentleri turizmden milyarlarca dolar kazanırken, Ankara sadece bu tabloyu seyretmektedir. 2

Ulaştığımız kaynaklar Avrupa başkentlerindeki yabancı ziyaretçi sayısının İstanbul dahil olmak üzere sadece üç şehirde 10 milyonu aştığını, turizm gelirlerinin ise milyar dolar sınırını bir çok şehirde aştığını gösteriyor. Ancak Türkiye’nin başkenti Ankara’nın bu sayılara yakın bir yerde bulunmadığı da anlaşılıyor.

Dolayısıyla CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın iddiasında kayda değer oranda doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   20 Kasım 2015 Son Güncelleme:   23 Kasım 2015