Alim Işık MHP Kütahya Milletvekili

Kayıp-kaçak tutarının yüzde 60’tan fazlası Dicle, Van Gölü ve Aras Dağıtım Bölgelerinde.

18 Mart 2015 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Enerji

Kayıp-Kaçak Tutarı En Fazla Hangi Bölgelerde?

7 Haziran’da gerçekleştirilecek seçimler öncesinde yoğun bir gündemle meşgul olan TBMM’de, çeşitli konularda kanunlar ve torba yasa tasarıları görüşülmeye devam ediyor. Bu bağlamda Enerji Komisyonu da fazla mesai yapan komisyonlardan bir tanesi. 18 Mart Çarşamba günü toplanan Komisyon’da, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşüldü. Görüşmelerde söz alan MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, elektrik kayıp-kaçak bedelinin vatandaşların elektrik faturalarına yansıtılmasını eleştirerek, 2013 sonu itibariyle toplam 32 milyar kilovat/saatlik bir enerji kaybının yaşandığını ve bu kaybın yüzde 60’ından fazlasının Dicle, Van Gölü ve Aras Dağıtım bölgelerinden kaynaklandığını iddia etti.

Kaçak elektrikte hangi bölge en kötü durumda?

Daha önce bu konuya dair yaptığımız analizde de belirttiğimiz gibi elektrik dağıtımıyla mükellef olan şirketlerin web sitelerinde, kayıp-kaçak elektrik enerjisi verilerine il bazında ulaşamıyoruz. Bu sebeple Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a sorulan soru önergeleri ve bu önergelere gelen cevaplar bu analiz için veri kaynağımızı oluşturacak.

Taner Yıldız’ın CHP Ankara Milletvekili Sinan Aydın Aygün, CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu ve MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın farklı tarihlerde sundukları soru önergelerine verdiği cevaplardan derlenen, 2013 yılına ait veriler şöyle:

Kayıp-kaçak tutarının yüzde 60’tan fazlası Dicle, Van Gölü ve Aras Dağıtım Bölgelerinde. 1

Yaptığımız hesaplamalara göre, 2013 yılında yaşanan toplam kayıp-kaçak miktarı yaklaşık 30 milyar kilovat/saat. Işık iddiasında bu miktarın 32 milyar kilovat/saat olduğunu belirtmişti. Işık’ın iddiasında belirttiği bölgelere baktığımızda ise, Dicle, Van Gölü ve Aras Dağıtım bölgelerinde 2013 yılında toplam 18 milyar kilovat/saatlik bir kayıp söz konusu. Bu kayıp da toplam kayıp-kaçak miktarının yaklaşık yüzde 60’ına tekabül ettiğini görüyoruz. Nitekim, kayıp-kaçak miktarı açısından bu üç bölgenin üst sıralarda olduğunu da görebiliyoruz.

Kayıp-kaçak miktarlarının gösterdiği bölgesel farklılıkların birçok farklı sebebi olabiliyor ve bu konunun Dağıtım şirketleri açısından da sorun yarattığı anlaşılıyor. Toplam kayıp-kaçak miktarı Işık’ın iddiasından bir miktar daha az olsa da, bölgelere rakamsal düzeyde baktığımızda kayıp-kaçak miktar ve oranlarının dağılımının Alim Işık’ın iddiasını destekler nitelikte olduğunu görüyoruz.

Sonuç olarak MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Kütahya Milletvekili Alim Işık'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   18 Mart 2015 Son Güncelleme:   20 Mart 2015