Ahmet Yıldırım HDP Muş Milletvekili

Türkiye'de yaşanan gelişmeler nedeniyle ülkeye yatırımcı gelmiyor, mevcut yatırımcılar da yurtdışına gidiyor.

11 Ocak 2017 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

Türkiye'ye Gelen Doğrudan Yatırımlar Ciddi Oranda Azalıyor

TBMM Gelen Kurulu anayasa değişiklik teklifi maddelerinin görüşülmesine devam edilmesi gündemiyle 11 Ocak’ta bir araya geldi. Görüşmelerde söz alan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Türkiye'de yaşanan gelişmeler nedeniyle ülkeye yatırımcı gelmediğini, mevcut yatırımcıların da yurtdışına gittiğini iddia etti.

Türkiye’ye yabancı sermaye girişi konusunu daha önce birkaç defa Doğruluk Payı gündemine almıştık. Eylül ayında yayınladığımız içerikte  2001-2015 yılları arasında yurtdışından Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımları detaylı şekilde incelemiştik. Yıldırım’ın iddiası vesilesiyle darbe girişimi ve terör saldırıları nedeniyle çalkantılı bir yıl geçiren Türkiye’nin 2016 yılında aldığı doğrudan yatırımların durumunu değerlendirdik.

Uluslararası Doğrudan Sermaye Girişinde %64 Azalma Var

Ekonomi Bakanlığı’nın resmi internet sitesi, 2016 için Ekim ayına kadar olan uluslararası doğrudan yatırım verilerini sunuyor ve 2015’in aynı dönemi ile mukayese yapma olanağı veriyor. Tabloya göre 2016’nın ilk üç çeyreğinde uluslararası doğrudan sermaye girişi %64,4 oranında azalırken, tasfiye edilen sermaye miktarı ise %70,7 oranında artmış.

Türkiye'de yaşanan gelişmeler nedeniyle ülkeye yatırımcı gelmiyor, mevcut yatırımcılar da yurtdışına gidiyor. 1

Uluslararası sermaye girişlerine ülke grupları açısından bakıldığında tüm ülke gruplarında ciddi azalmalar olduğu gözlemleniyor. Avrupa ve Amerika kıtası ülkelerinde sermaye düşüşü %75-80 civarlarındayken daha az sermaye girişi yapan Asya ülkelerinde bu oran %50’lerde seyrediyor.

Türkiye'de yaşanan gelişmeler nedeniyle ülkeye yatırımcı gelmiyor, mevcut yatırımcılar da yurtdışına gidiyor. 2

Veriler son derece açık ve anlaşılır bir şekilde HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım’ın demecini destekliyor. Bu durumda iddiada doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   11 Ocak 2017 Son Güncelleme:   12 Ocak 2017