Ahmet Kaya CHP CHP Trabzon Milletvekili

Fındık rekoltesi her geçen yıl azalıyor.

10 Eylül 2018 tarihinde T24 'te söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Tarım & Gıda

Fındık Rekoltesi Her Yıl Azalıyor mu?

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, fındık üretiminde Türkiye’nin içinde bulunduğu durumla ilgili kaygılarını açıkladığı demeçte “Fındık rekoltesi her geçen yıl azalıyor, sanıyorum bu yıl 90 bin ton dolayında azalma olmuş” iddiasında bulundu. Bu iddianın kontrolünü yapabilmek adına TÜİK’in sunduğu kaynaklarla 2002 yılından bu yana fındık rekoltesindeki değişimi inceledik.

Fındıkta rekolte kavramı, bir yılda derlenen ürünler bütününü anlatmak için kullanılıyor. Tahmini rekolte, ürün dalda iken yani hasat edilmeden önce, gerçekleşen rekolte ise hasattan sonra belirlenir. Aşağıdaki TÜİK’den alınmış olan Bitkisel Üretim İstatistikleri, Sert Kabuklu Meyveler Tablosunda 2002 yılından 2017 yılına kadar ölçülmüş olan gerçekleşen rekolte miktarları görülmekte.

Fındık rekoltesi her geçen yıl azalıyor. 1

Grafikte görüldüğü üzere fındık rekoltesinde yıllar içinde bir dalgalanma söz konusu fakat düzenli bir artış veya azalış durumu görülmemekte. Bu nedenle her geçen yıl azalan bir rekolte miktarı söz konusu değil.

2018 yılı gerçekleşen rekolte miktarı resmi bir kurum tarafından henüz açıklanmamış olsa da, Ziraat Mühendisleri Odası’nın yayınladığı 2018 Fındık Raporu’nda tahmini rekolte miktarı 550.000-560.000 ton olarak belirtilmiş. Bu tahmin doğru olduğu takdirde rekolte miktarında 125.000-115.000 civarında azalma olacağı söylenebilinir.

Sonuç olarak;

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya'nın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   14 Eylül 2018