Ahmet Davutoğlu Meclis Dışı Gelecek Partisi Genel Başkanı

Türkiye'nin AB pazarına olan bağımlılığının 2008'den sonra düşmesi, komşu ülkelere yaptığımız açılımlarla kapandı. Yüzde 8'den yüzde 32'lere çıktı komşu ülkelere ihracatımız.

3 Aralık 2014 tarihinde Bursa 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Genel Ekonomi
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 3 Aralık 2014 Son Güncelleme: 1 Ocak 1970

AB Pazarına Bağımlılığımızın Seyri

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bursa'daki Tofaş Türk Otomobil Fabrikası'nda düzenlenen "Doblo Amerika Üretime Başlangıç ve İhracat Töreni"nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB pazarına olan bağımlılığının 2008'den sonra düştüğünü ve komşu ülkelerle olan ihracatın yüzde 8'den yüzde 32'lere çıktığını iddia etmiştir.

Bu beyanatın doğruluk payı analizini yapabilmek için TÜİK’in dış ticaret istatistiklerinden yararlandık. TÜİK verilerine göre 2008’den bu yana AB ülkeleri ve sınır komşumuz olan Yakın ve Orta Doğu ülkelerine yaptığımız ihracat tutarlarının, toplam ihracatımızdaki payı tabloda gösterilmektedir.

Türkiye'nin AB pazarına olan bağımlılığının 2008'den sonra düşmesi, komşu ülkelere yaptığımız açılımlarla kapandı. Yüzde 8'den yüzde 32'lere çıktı komşu ülkelere ihracatımız. 1

Tablodan anlaşılacağı üzere, 2008’den bu yana Türkiye’nin AB’ye olan ihracat tutarında önemli bir azalma yoktur, ancak AB’ye olan ihracatın toplam ihracat içindeki payı yüzde 5 civarında bir düşüş yaşamıştır. Diğer taraftan Türkiye’nin  komşu ülkelere yaptığı ihracat, 2012 senesinde zirve yapmasına rağmen, 2014 senesine bakacak olursak toplam ihracattaki pay Ahmet Davutoğlu’nun iddia ettiği yüzde 32 seviyesinin 11 puan altında kalmıştır.

Sonuç olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iddiasında kısmen doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   3 Aralık 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970