Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Ahmet Davutoğlu Konya Milletvekili | AK Parti (Görevi Öncesi)

Türkiye'nin AB pazarına olan bağımlılığının 2008'den sonra düşmesi, komşu ülkelere yaptığımız açılımlarla kapandı. Yüzde 8'den yüzde 32'lere çıktı komşu ülkelere ihracatımız.

3 Aralık 2014 tarihinde Bursa'da söylendi.
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Sanayi, Ticaret Ve Finans

AB Pazarına Bağımlılığımızın Seyri

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bursa'daki Tofaş Türk Otomobil Fabrikası'nda düzenlenen "Doblo Amerika Üretime Başlangıç ve İhracat Töreni"nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB pazarına olan bağımlılığının 2008'den sonra düştüğünü ve komşu ülkelerle olan ihracatın yüzde 8'den yüzde 32'lere çıktığını iddia etmiştir.

Bu beyanatın doğruluk payı analizini yapabilmek için TÜİK’in dış ticaret istatistiklerinden yararlandık. TÜİK verilerine göre 2008’den bu yana AB ülkeleri ve sınır komşumuz olan Yakın ve Orta Doğu ülkelerine yaptığımız ihracat tutarlarının, toplam ihracatımızdaki payı tabloda gösterilmektedir.

Tablodan anlaşılacağı üzere, 2008’den bu yana Türkiye’nin AB’ye olan ihracat tutarında önemli bir azalma yoktur, ancak AB’ye olan ihracatın toplam ihracat içindeki payı yüzde 5 civarında bir düşüş yaşamıştır. Diğer taraftan Türkiye’nin  komşu ülkelere yaptığı ihracat, 2012 senesinde zirve yapmasına rağmen, 2014 senesine bakacak olursak toplam ihracattaki pay Ahmet Davutoğlu’nun iddia ettiği yüzde 32 seviyesinin 11 puan altında kalmıştır.

Sonuç olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iddiasında kısmen doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu'nun İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye'nin Dış Ticareti