Zühal Topcu MHP Ankara Milletvekili

Şu anda açık liselerde neredeyse 1,5 milyona yakın öğrenci var.

5 Mart 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Eğitim

Açık Öğretim Liselerindeki Öğrenci Sayısı Artıyor

Türkiye’nin gündemi Ankara’daki patlama ile sarsılmış durumda. Bir yandan saldırı ile ilgili soruşturmalar devam ederken, bir yandan da çeşitli şehirlerde operasyonlar devam ediyor. Her ne kadar gündem bu konuya kilitlenmiş olsa da, geçtiğimiz haftalarda yapılan bütçe görüşmelerinde çeşitli konularda açıklamalar yapıldı. MHP Ankara milletvekili Zuhal Topçu da, bütçe görüşmeleri esnasında eğitim konusunda açıklamalarda bulundu. Topçu TBMM Genel Kurulu’nda eğitim kalitesi ve meslek liseleri üzerine yaptığı konuşmada, açık liselerde 1,5 milyona yakın öğrenci olduğunu ve bu öğrencilerin nereye gittiğini bilmediklerini iddia etti.

Açık Liselerde Okuyan Öğrenci Sayısı Hayli Yüksek

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Açık Öğretim Liseleri, 1992 yılında kurulmuş. Tıpkı örgün eğitim yapan liseler gibi 4 yıllık bir eğitim öğretim dönemi öngören açık lise sisteminde de zorunlu derslerin yanı sıra, alan dersleri ve seçmeli dersler de mevcut. Uzaktan eğitim yapan açık liselerde yüz yüze eğitim alma olanağı yok; bunun yerine merkezi sistem tarafından belirlenen ders kitaplarının fiziksel kopyaları öğrencilere gönderiliyor ya da e-kitap olarak sunuluyor. Dersler ise belirli gün ve saatlerde Eğitim TV ve Eğitim Radyo’dan aktarılıyor. Çeşitli sebeplerle lise eğitimini tamamlayamamış vatandaşlara lise diploması edinme şansı yaratan bu sistemde yıllara göre kayıtlı öğrenci sayısı ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre şöyle:

Şu anda açık liselerde neredeyse 1,5 milyona yakın öğrenci var. 1

Son 10 yıl içerisinde açık öğretim liselerinde okuyan aktif öğrenci sayısı 3 kattan fazla artmış. Hemen hemen aynı dönemde mezun olan öğrenci sayıları ise şöyle:

Şu anda açık liselerde neredeyse 1,5 milyona yakın öğrenci var. 2

Görüldüğü gibi mezun sayıları aktif öğrenci sayılarından oldukça az. Her ne kadar bu kurumların performanslarına dair bir şey söylemek için daha fazla veriye ihtiyaç olsa da, açık liselerde mezuniyet oranlarının düşük olduğu söylenebilir.

Milletvekili Topçu’nun iddiasında geçen rakam, veriler ile tam olarak örtüşmüyor, ancak işaret etmek istediği açık liselerdeki öğrencilerin durumu konusunda haklılık payı olabilir.

Sonuç olarak MHP Ankara Milletvekili Zuhal Topçu’nun iddiasında kısmen doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Ankara Milletvekili Zühal Topcu'nun İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   5 Mart 2016 Son Güncelleme:   17 Mart 2016