Zühal Topcu MHP Ankara Milletvekili

Öğretmenlerin aldığı maaş yetmiyor, neredeyse yüzde 30’a yakını bu nedenle ek iş yapıyor.

24 Kasım 2014 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Eğitim

Türkiye'de Öğretmen Maaşları Ek İşi Mecbur Kılıyor

MHP Ankara Milletvekili Zühal Topcu, 24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle TBMM’de açıklamalar yaptı. Topcu konuşmasında Türkiye’de öğretmen maaşlarının durumuna değindi ve bu maaşların öğretmenlere yetmediğini, bu sebeple öğretmenlerin yüzde 30’a yakınının ek iş yapmak zorunda kaldığını iddia etti.

Topcu’nun bu iddiasını araştırmak için çeşitli sendikaların yaptıkları anketlere başvuracağız. Türk Eğitim-Sen’in 2014 yılında düzenlediği anketteki bazı sonuçlar şöyle: Ankete katılanların yüzde 22,3’ü maaşıyla ay sonunu getirememekten şikâyetçi. Nitekim katılımcıların yüzde 26,8’i ek iş yaptıklarını belirtmiş. Bir diğer benzer anket ise Eğitim-İş sendikası tarafından gerçekleştirilmiş. Bu ankete göre ise, katılımcıların yüzde 29’u ek iş yaptıklarını belirtmiş.

Öğretmenlerin aldığı maaş yetmiyor, neredeyse yüzde 30’a yakını bu nedenle ek iş yapıyor. 1

Öğretmen Maaşları Ek İş Yapmaya Mecbur Bırakıyor

Ek iş yapma gereksinimi doğuran başlıca problemin öğretmen maaşlarının görece azlığı olduğu görülüyor. Konuyla ilgili uluslararası sıralamalara baktığımız Türkiye’de öğretmen maaşlarının düşük olduğunu görebiliyoruz. OECD’nin 2012 yılında yaptığı sıralamaya göre, kamu kurumlarında çalışan öğretmenlerin ortalama maaşları açısından Türkiye 37 ülke arasından 31. oldu, OECD ve EU 21 ortalamalarının da altında kaldı. Söz konusu listede ilk üç sırayı, Lüksemburg, Güney Kore ve İsviçre paylaştı. Bu listedeki ortalama maaşlar alım gücüne göre hesaplandığı düşünüldüğünde Türkiye’de öğretmenlerin durumu farklı bir perspektif kazanıyor.

Global ölçekte dezavantajlı çocukların eğitime erişime ve genel olarak eğitim kalitesinin yükseltilmesi için çalışan uluslararası Varkey Gems Vakfı’nın yayınladığı Global Teachers Index isimli, öğretmenlerin farklı ülkelerdeki durumlarını karşılaştıran ölçekte de öğretmenlerin gelirlerine dair çarpıcı veriler mevcut. Bu ölçeğin açıklandığı 2013 tarihli rapora göre Türkiye’de öğretmenler maaşlarının yüzde 30 ila yüzde 40 arası daha fazla olması görüşünde. Ulusal anketlerde de ortaya çıkan düşük öğretmen maaşları konusu bu uluslararası anket aracılığıyla da desteklenmiş gözüküyor.

Sonuç olarak, sendika anketlerine göre öğretmenlerin yüzde 26,8 ila yüzde 29’u ek iş yaptıklarını belirtmiş. Öğretmen maaşlarının birçok ülkeye göre oldukça düşük olması da ek iş seçeneğinin hala geçerli olduğunu destekliyor. Dolayısıyla MHP Milletvekili Zühal Topcu’nun iddiasında doğruluk payı vardır diyebiliriz. 

Sonuç olarak;

Ankara Milletvekili Zühal Topcu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   24 Kasım 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970