Zühal Topcu MHP Ankara Milletvekili

Çocuk suçluluk oranları son 5 yılda yüzde 100 arttı..

11 Aralık 2014 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Adalet
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 11 Aralık 2014 Son Güncelleme: 1 Ocak 1970

Çocuk Suçluluk Oranında 5 Yılda %85'lik Büyük Artış

MHP Genel Başkan Yardımcısı Zühal Topcu TBMM’de yaptığı basın toplantısında çocuk suçluluk oranının son 5 yılda yüzde yüz arttığını iddia etmiştir.

TÜİK Adalet İstatistikleri güvenlik birimine gelen ve getirilen çocuklarla ilgili veriler içermektedir. Bu veriler çocukların güvenlik birimine geliş nedenleri ve isnat edilen suçlara göre iki sınıfa ayrılmıştır. Geliş nedenleri kategorisinde kaybolma, evden kaçma, mağduriyet ve tanıklık gibi suç türleri dışında kalan kategorileri de içermektedir. Ancak en güncel TÜİK verileri 2013 senesine aittir ve editörlerimiz TÜİK verilerini karşılaştırabileceğimiz yerel ya da ulusal başka bir resmi kaynağa ulaşamamıştır.  Bu nedenle analizimizde 2008-2013 yıllarında isnat edilen suçlarla ilgili TÜİK verilerini dikkate alacağız.

TÜİK isnat edilen suç türlerini şu kategoriler altında toplamaktadır: öldürme, yaralama, cinsel suçlar, tehdit, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, konut dokunulmazlığının ihlali, hakaret, hırsızlık, yağma, mala zarar verme, yangın çıkarma, trafik suçları, genel ahlaka karşı suçlar, kötü muamele, çevreye karşı suçlar, görevli memura mukavemet, adliyeye karşı suçlar, sahtecilik, uyuşturucu madde kullanmak, satmak, satın almak, toplumsal olaylar, 5682 ve 6136 sayılı kanunlara muhalefet, diğer ve bilinmeyen suçlar.

2008'den 2013'e Çocuk Suçlu Oranında Büyük Artış

Bu kategorilere göre 2008 yılında güvenlik birimlerine getirilen toplam çocuk sayısı 62.430’dur. 2013’de ise bu sayı 115.439’a çıkmıştır. Bu artış yaklaşık olarak yüzde 85’e denk gelmektedir.

 

Sonuç olarak MHP Genel Başkan Yardımcısı Zühal Topcu’nun iddiasında büyük ölçüde doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Ankara Milletvekili Zühal Topcu'nun İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   11 Aralık 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970