Zeynep Altıok

Sadece Dolar/Euro artmıyor; iç savaşın devam ettiği Suriye'nin Lirası, ambargo uygulanan İran'ın Riyali, çatışmaların sürdüğü Libya'nın Dinarı, fiili olarak üçe bölünen Irak'ın Dinarı ve borç aldığımız Çin'in Yuanı bile şu an TL karşısında değer kazanıyor.

6 Ağustos 2018 tarihinde Twitter 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Genel Ekonomi

TL'nin Değer Kaybı Sürüyor

CHP İzmir eski Milletvekili Zeynep Altıok, Twitter’da yapmış olduğu açıklamasında Türk Lirası’nın değer kaybını değerlendirdi. Altıok, Dolar ve Euro ile beraber şu anda Libya Dinarı, İran Riyali, Suriye Lirası, Irak Dinarı ve Çin Yuanı’nın da Türk Lirası karşısında değer kazandığını iddia etti.

Türk Lirası, Dolar ve Euro’ya karşı değer kaybına şu günlerde de hızlı bir şekilde devam ediyor. Son günlerde ABD ile yaşanan siyasi gelişmeler de bu değer kaybının başlıca sebeplerinden biri olarak belirtiliyor. Özellikle geçtiğimiz hafta ABD’nin açıkladığı yaptırım kararları da Dolar/TL endeksinde hızlı bir yükselişe sebep oldu. 6 Ağustos günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıklamış olduğu rezerv opsiyon mekanizması kapsamında döviz imkân oranı üst sınırını %45’ten %40’a düşürmesi ve bu değişiklik ile yaklaşık 2,2 milyar ABD dolarını bankaların kullanımına geçirmesi de Dolar/TL endeksindeki hızlı artışı yavaşlatmadı.

CHP eski İzmir Milletvekili Zeynep Altıok’un iddiasına gelince, Türk Lirası’nın son günlerde Dolar ve Euro ile beraber Libya Dinarı, İran Riyali, Suriye Lirası, Irak Dinarı ve Çin Yuanı’na karşı da değer kaybettiğini görüyoruz.

Sadece Dolar/Euro artmıyor; iç savaşın devam ettiği Suriye'nin Lirası, ambargo uygulanan İran'ın Riyali, çatışmaların sürdüğü Libya'nın Dinarı, fiili olarak üçe bölünen Irak'ın Dinarı ve borç aldığımız Çin'in Yuanı bile şu an TL karşısında değer kazanıyor. 1

İran Riyali ise ciddi kriz içinde olan bir başka para birimi olarak, aynı tarih aralıklarında 0,00011 TL’den 0,00012 TL değerine gelmiştir. Tüm bu gelişmeler bize diğer para birimlerinin değer kazanmasından öte, TL’nin değer kaybını gösteriyor.

Sonuç olarak;

Zeynep Altıok'un İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   7 Ağustos 2018