Yaşar Tüzün CHP Bilecik Milletvekili

On dört yıllık AKP iktidarı döneminde 2 milyon esnaf ve sanatkar dükkanını kapattı.

18 Nisan 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme

AK Parti Döneminde İşyerlerini Kapatanların Sayısı Ne Kadar?

Bir yandan dokunulmazlık fezlekeleri tartışılırken, TBMM Genel Kurulu milletvekillerinin farklı konulardaki iddialarına da tanık oluyor. Pazartesi günü yapılan Genel Kurul’da söz alan CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün de esnaf ve sanatkarların durumuna dair bir konuşma yaptı. Tüzün konuşmasında, 14 yıllık AK Parti iktidarları sürecinde 2 milyon esnafın dükkanlarını kapattığını iddia etti.

Bu iddiayı araştırmak için Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK)’in sağladığı sicil verilerini kullanacağız. Bu verilerde yeni verilen sicil sayıları, “tadil” denilen sicil değişiklikleri ve “terkin” diye adlandırılan sicil iptalleri sayıları mevcut. Biz de Tüzün’ün iddiasında işyerlerini kapatan esnaflara işaret edildiği için bu “terkin” rakamlarını inceleyeceğiz. TESK’in sağladığı veriler 2005 yılına kadar gidiyor. Bu verilere göre, 2005’den 2016’nın Nisan’ına dek iptal edilen sicil sayısını aşağıdaki tabloda derledik.

On dört yıllık AKP iktidarı döneminde 2 milyon esnaf ve sanatkar dükkanını kapattı. 1

Tabloda 2005 – 2016 arasında sicil kaydını iptal eden esnafların sayısı 1,5 milyon olarak görünüyor. Fakat CHP Milletvekili Tüzün’ün iddiası, 14 yıllık AK Parti iktidarlarını işaret ediyor, dolayısıyla AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılından itibaren 2005’e kadarki verileri incelememiz gerekiyor. Fakat TESK’in sunduğu istatistiklerde bu yıllar yok. Biz de söz konusu yıllara dair bilgileri TBMM’ye sunulan soru önergeleri üzerinden araştırdık.

2007 yılında Antalya Milletvekili Feridun Fikret Baloğlu’nun sorduğu bir soru önergesine verilen cevapta, 2002 ila 2005 yılları arasında iş yerini kapatan esnaf sayısı toplam 210 bin 900 olarak açıklanmış.

2014 yılında Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret Akova’nın sorduğu bir başka soru önergesine verilen cevapta ise 2002 ila 2013 yılları arasında kapanan esnaf sayısı 1 milyon 261 bin 722 olarak belirtilmiş.

Bu iki soru önergesine verilen cevaptaki rakamları ayrı ayrı ele aldığımızda 2002’den bu yana kapanan esnaf ve sanatkar sayısının en fazla 1 milyon 700 bin civarında olduğu görülüyor. Her ne kadar elimizdeki veriler arasında uyuşmazlık söz konusuysa da, hiçbir senaryoda kapanan esnaf ve sanatkar sayısı 2 milyonu bulmuyor.

Sonuç olarak CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün’ün iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün'ün İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   18 Nisan 2016 Son Güncelleme:   20 Nisan 2016