Yalçın Topçu Bağımsız Kültür ve Turizm Bakanı

Terör örgütünün bu terör faaliyetleri neticesinde turizm gelirlerine, turist sayısına, gidiş gelişlerine baktığımız zaman binde 38'lik bir kayıp var.

17 Eylül 2015 tarihinde Anadolu Ajansı Röportajı 'nda söylendi.
Okuma Süresi    5 Dakika
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 17 Eylül 2015 Son Güncelleme: 21 Eylül 2015

Terör Yüzünden Turizm Azalıyor mu?

Son aylarda tırmanan şiddet olayları geçtiğimiz hafta içine nihayet azalmaya başlasa da, yaşanan acı olaylara farklı yorumlar gelmeye devam ediyor. Son olarak Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Anadolu Ajansı için verdiği röportajda terör olayları nedeniyle (turist sayısı ve gelir açısından) turizmde binde 38’lik bir kayıp olduğunu iddia etti. Biz de 2015’in en güncel turizm istatistiklerini geçtiğimiz yılların aynı dönemleriyle kıyasladık. Ayrıca son 15 yıldaki turist sayıları ile şiddet eylemleri arasında nasıl bir ilişki olduğunu anlamak için güvenlikle ilgili verileri de analizimize dâhil ettik.

Terör Eylemlerindeki Artış Turizmi Etkiliyor mu?

Öncelikle lafı fazla uzatmadan Yalçın Topçu’nun iddia ettiği gibi turist sayısında ve turizm gelirlerinde gerçekten de binde 38’lik bir düşüş var mı bakalım. Ne yazık ki resmi kaynaklardan şiddet olaylarının tırmanışa geçtiği Temmuz ve Ağustos aylarıyla ilgili verilere henüz ulaşamadık. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sitesinde 2015’in ilk 6 ayına dair yer alan veriler, 2015 yılında bir önceki yıla göre ziyaretçi sayısında %2,37’lik bir azalma olduğunu gösteriyor. Turizm gelirleri açsından incelendiğinde ise, 2015’in ikinci çeyreğinde (Nisan-Mayıs-Haziran) elde edilen turizm gelirleri bir önceki senenin aynı dönemine göre %13,8’lik bir azalma gösteriyor.

Terör örgütünün bu terör faaliyetleri neticesinde turizm gelirlerine, turist sayısına, gidiş gelişlerine baktığımız zaman binde 38'lik bir kayıp var. 1

Terör örgütünün bu terör faaliyetleri neticesinde turizm gelirlerine, turist sayısına, gidiş gelişlerine baktığımız zaman binde 38'lik bir kayıp var. 2

Erişilebilen açık kaynaklar Turizm ve Kültür Bakanı Yalçın Topçu’nun demecine konu olan, şiddet olaylarının arttığı Temmuz-Ağustos ayları için bir fikir vermiyor. Ancak görüldüğü gibi şiddet olaylarının zirve yapmasından bağımsız olarak, Türkiye 2015 yılında turizm açısından ciddi anlamda bir kayıpla karşı karşıya. Nisan-Mayıs-Haziran aylarında gelen ziyaretçi açısından bir önceki yıla göre yaklaşık %6’lık, turizm gelirleri açısından ise yaklaşık %14’lük düşüş Topçu’nun binde 38’lik azalma iddiasının çok üzerinde.

Analizimizi Bakan Topçu’nun işaret ettiği terör olaylarının turizm üzerindeki etkisi bağlamında incelemek için ise son yıllardaki terör olayları, terör eylemleri neticesindeki ölümler ve turizm gelirlerini dikkate alarak bir grafik hazırladık.

Terör örgütünün bu terör faaliyetleri neticesinde turizm gelirlerine, turist sayısına, gidiş gelişlerine baktığımız zaman binde 38'lik bir kayıp var. 3

Grafiğimizde terör olayları sayısıyla ilgiyi verileri Jandarma Genel Müdürlüğü faaliyet raporlarından ve çeşitli haber kaynaklarından faydalandık. 2014 yılına dair terör olayları verisine ulaşamadığımız için o yılı değerlendirmeye almadık. Tabloya göre 1994’ten bu yana turizm gelirlerinin bir önceki yıla göre azaldığı yıllar sırasıyla 1998, 1999, 2006, 2010 ve 2015 yılları. Bu yıllar arasında 1998, 1999 ve 2010 yıllarında terör olaylarında bir önceki yıla göre az miktarda azalma olmasına rağmen turizm gelirlerinin artmadığını görüyoruz. Daha genelde ise 20 yıllık süreçte terör olayları sayısında 1990’lardan itibaren bir düşüş, 2000’lerde ise iniş çıkışlar olmasına rağmen turizm gelirlerinin genel olarak artış eğilimi gösterdiğini görüyoruz. Diğer bir deyişle terör olayları ile turizm gelirleri arasında güçlü bir bağ olduğunu söyleyemeyiz.

Sonuç olarak 2015 yılında turizm sektörünün yaşadığı kayıp Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu’nun iddia ettiği binde 38’in çok üzerinde olması ve genel eğilimde terör olayları ile turizm gelirleri arasında güçlü bir bağ olmamasından ötürü Bakan Topçu’nun iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   17 Eylül 2015 Son Güncelleme:   21 Eylül 2015