Yalçın Topçu Bağımsız Kültür ve Turizm Bakanı

T-20 toplantısında, diğer ülkeler turizm gelirlerinde yüzde 20'leri aşan düşüşlerden bahsederken, Türkiye'nin bu ay itibarıyla düşüşü sadece binde 8'dir.

1 Ekim 2015 tarihinde AA Röportajı 'nda söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika

T-20 toplantısında, diğer ülkeler turizm gelirlerinde yüzde 20'leri aşan düşüşlerden bahsederken, Türkiye'nin bu ay itibarıyla düşüşü sadece binde 8'dir.

Yaklaşan erken seçim öncesinde seçmene ülke ekonomisinin iyi yolda olduğu telkininde bulunmaya odaklanan AK Partili bakanlar kendi sorumluluklarında bulunan sektörler hakkında açıklamalarını artırıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu da, bilhassa artan şiddet olaylarının turizm gelirlerini fazla etkilemediği yönündeki görüşlerini fırsat buldukça dile getiriyor. Eylül ayında verdiği demecinde turizm gelirlerinde binde 38’lik bir kayıp olduğunu belirten Topçu, 1 Ekim 2015’de AA muhabirlerine yaptığı açıklama da ise, bu ay başında Türkiye turizminde yaşanan gelir kaybının binde 8 civarında olduğunu, G-20 ülkelerinin turizm bakanlarının oluşturduğu T-20 ülkelerinde ise kayıpların %20’lere ulaştığını iddia etmiştir.

2015’in İlk 4 Ayında Dünyadaki Turist Sayısı Yüzde 4 Arttı

Hemen belirtelim ki Türkiye’de turizm gelirleri ve ziyaretçi sayılarıyla ilgili ulaşılabilir TÜİK ve Kültür ve Turizm Bakanlığı istatistikleri yeterince güncel değil ve sadece 2015’in ilk 6 ayını kapsıyor. Ancak yakın bir tarihte yaptığımız doğruluk payı analizinde görüleceği gibi 2015’in ilk 6 ayında gelen ziyaretçi sayısında %6’lık bir düşüş, yılın ikinci çeyreğinde ise turizm gelirlerinde yaklaşık %14’lük bir düşüş gerçekleşmiştir.

T-20 toplantısında, diğer ülkeler turizm gelirlerinde yüzde 20'leri aşan düşüşlerden bahsederken, Türkiye'nin bu ay itibarıyla düşüşü sadece binde 8'dir. 1

T-20 toplantısında, diğer ülkeler turizm gelirlerinde yüzde 20'leri aşan düşüşlerden bahsederken, Türkiye'nin bu ay itibarıyla düşüşü sadece binde 8'dir. 2

Diğer taraftan T-20 ülkeleri için de toplu halde güncel bir veriye ulaşmamız mümkün olmadı. Ancak 9 Temmuz 2015’de yayınlanan BM Dünya Turizm Merkezi (UNWTO) basın bülteni 2015 yılında dünya turizminin durumuyla ilgili bir takım kısa bilgiler sunmakta. İlgili haber bültenine göre yılın ilk 4 ayında (Ocak-Nisan) yurtdışı seyahati yapan turist sayısı %4 oranında artmıştır. Habere T20 ülkelerinin büyük kısmının yer aldığı Amerika ve Avrupa kıtaları, turist sayısında yaşanan sırasıyla %6’lık ve %5’lik artışla ipi göğüsleyen ülkeler olmuşlar. Haber bülteninin turist sayısındaki artışın Mayıs-Ağustos arasında da artmaya devam ederek bu dönemde de ilave 500 milyon turistin seyahat etmiş olduğu tahmininde bulunuyor. UNWTO’ya göre 2015 için öngörülen turist sayısı artışı ortalama olarak %3 ila %4 arasında.

Son olarak mevcut olan EUROSTAT verilerinden AB ülkelerinde 2014 ve 2015 yıllarının Temmuz aylarında gelen turist sayılarındaki değişime baktık. Mevcut veriler dahilinde hazırlanan tablodan anlaşılacağı gibi 2014-2015 Temmuz ayları karşılaştırıldığında Avrupa’da turist sayısı azalan tek ülke Letonya’dır.

T-20 toplantısında, diğer ülkeler turizm gelirlerinde yüzde 20'leri aşan düşüşlerden bahsederken, Türkiye'nin bu ay itibarıyla düşüşü sadece binde 8'dir. 3

Genel değerlendirmede Türkiye’nin 2015’deki turizm kayıplarının binde 8’in çok üzerinde olması ve G-20 ülkelerinin de aralarında yer aldığı AB ülkelerindeki turist sayılarında %20’lik bir azalış bir yana, artış olduğu için Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu’nun iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   1 Ekim 2015 Son Güncelleme:   5 Ekim 2015