Yalçın Akdoğan AK Parti Başbakan Yardımcısı

İkisinin de kapısına kilit vuruluyordu AK Parti geldiğinde. Şimdi o kapanacak şirketler(savunma sanayisinden) dünyanın en büyük 100 şirketi arasına girdi.

30 Kasım 2014 tarihinde AK Parti Gebze İlçe Kongresi 'nde söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Güvenlik
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 30 Kasım 2014 Son Güncelleme: 1 Ocak 1970

En Büyük 100 Savunma Şirketleri Arasında Türkiye'nin Yeri Nedir?

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AK Parti’nin Gebze ilçe kongresinde yaptığı konuşmasında Türkiye’den iki savunma şirketinin dünyanın en büyük 100 savunma şirketi arasında yer aldığını iddia etmiştir.

ASELSAN ve TUSAŞ Dünyanın En Büyük 100 Savunma Şirketi Arasında 

Yalçın Akdoğan’ın beyanatındaki doğruluk payını analiz etmek için dünyadaki savunma sanayi şirketlerini yıllık gelirlerine göre sıralayan iki farklı kaynağı inceledik. Bu kaynaklardan İsveç merkezli Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsünün 2012 raporuna göre Türkiye’den sadece ASELSAN sıralamada 85. sırada yer almaktadır. Amerikalı Defense News kuruluşunun 2014 listesine göreyse ASELSAN listenin 64. sırasındayken, TUSAŞ 80. sırada kendine yer bulmuştur.

AK Parti İktidara Gelmeden Önce 3 Şirket En Büyük 100 Savunma Şirketi Arasındaydı

İncelediğimiz listelere göre Yalçın Akdoğan, Türkiye’den iki savunma şirketinin ilk yüz içinde yer aldığını söylerken haklı. Ancak konuşmasında kullandığı bu ifade ve “İkisinin de kapısına kilit vuruluyordu AK Parti geldiğinde” ifadesi, AK Parti iktidara gelmeden önce bu şirketlerin batmakta olduğu ve AK Parti iktidarının bu şirketleri ilk yüz içine soktuğu anlamını taşıyor. Oysaki Defense News kuruluşunun listesini daha detaylı incelersek, 2002 yılında aynı listede Türkiye’den üç adet şirketin kendine yer bulduğunu görebiliriz. Bunlar sırasıyla 97. sıradaki TUSAŞ, 96. sıradaki Hava Elektronik Sanayi ve 80. sırada yer alan ASELSAN’dır.

Dolayısıyla AK Parti iktidara geldiği yıl Türkiye’den üç adet savunma şirketi, dünyanın ilk yüz şirketi sıralamasında yer alıyordu. Takip eden yıllara baktığımızda ise bu şirketlerin sıralamada gerileyerek liste dışı kaldıklarını, ta ki 2008 yılına kadar ilgili listede bir Türk şirketinin bulunmadığını görüyoruz. Ancak 2012 yılında ilk yüz listesine iki adet şirket ile giriyoruz ve bu durum günümüze kadar da sürüyor.

Sonuç olarak Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın demecinde kısmen doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   30 Kasım 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970