Yakup Akkaya CHP İstanbul Milletvekili

On dört senede 17 bine yakın işçi iş cinayetlerinde öldürüldü.

2 Mayıs 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 2 Mayıs 2016 Son Güncelleme: 4 Mayıs 2016

İşçi Ölümleri Giderek Artıyor

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya’nın TBMM’de yaptığı gündem dışı konuşması 1 Mayıs İşçi Bayramı üzerine oldu. Bütün dünyada emekçilerin adaletsizliklere, hukuksuzluklara ve sömürüye karşı ses çıkartmak için meydanlara çıktığını vurgulayan Akkaya, insan bedeni üzerinden daha çok kar edebilmek adına sömürünün acımasızca devam ettiğini söyledi. 1 Mayıs’ı tatil ilan etmenin sorunları çözmediğini belirten Akkaya, on dört yılda 17 bine yakın işçinin iş cinayetlerinden öldürüldüğünü iddia etti.

Özellikle Soma’da 301 işçinin ölümüne neden olan maden kazasıyla ülke gündemine oturan iş kazaları, bir dönem gerek iktidar gerekse de muhalefet milletvekillerinin üzerinden sıklıkla iddialar dile getirdiği bir konu olmuştu. Son zamanlarda Soma faciası gibi kamuoyunda infial yaratacak ve medyada yer bulacak kadar büyük kazalar gerçekleşmiyor fakat Türkiye’de iş kazaları sonucu ölüm sayısı gün geçtikçe artıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun en son açıkladığı iş kazaları verilerine göre 2014 yılında 1.626 işçi hayatını kaybetti. Bu sayı, 2011’den sonraki dönemler içindeki en yüksek işçi ölümü sayısı.

Akkaya’nın bu iddiası AK Parti hükümeti eleştirisi bağlamında dile getirildiğinden iddiada geçen on dört senenin 2002 – 2016 olduğunu varsayıyoruz. Fakat daha sağlıklı değerlendirme adına AK Parti hükümetlerinin sorumluluğunu 2003 yılı verilerinden başlatacağız.

On dört senede 17 bine yakın işçi iş cinayetlerinde öldürüldü. 1

İş kazası sonucu ölen işçi sayısı ile ilgili veriler 2001 – 2014 arası için Sosyal Güvenlik Kurumu’na, 2015 ve sonrası için İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’ne aittir.

Genel değerlendirmede, Akkaya’nın iddiasında söz konusu olan zaman periyodu farklı aralıklarda kabul edilse bile işçi ölümleri sayısının 17 binin etrafında dolaştığı söylenebilir. Bu nedenle CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya’nın iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya'nın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   2 Mayıs 2016 Son Güncelleme:   4 Mayıs 2016