Veysel Eroğlu AK Parti Orman ve Su İşleri Bakanı

İzmir’e şimdiye kadar 28 milyar TL yatırım yapmışız

18 Nisan 2015 tarihinde İzmir 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Genel Ekonomi

İzmir'e Yapılan Devlet Yatırımları

Seçim sürecine girdiğimiz bugünlerde siyasi partiler de farklı illerde aday tanıtım toplantılarına start verdiler. AK Parti de yeni adaylarının tanıtımını, bakanlar ve halihazırdaki milletvekillerinin katılımıyla yapıyor. Bu tarz bir aday tanıtım toplantısı geçtiğimiz günlerde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve AK Parti Milletvekili Binali Yıldırım’ın katılımıyla İzmir’de yapıldı. Toplantıda AK Parti iktidarları süresince İzmir’e yapılan yatırımlar hakkında konuşan Bakan Eroğlu, İzmir’e şimdiye kadar 28 milyar TL yatırım yapıldığını iddia etti.

Kalkınma Bakanlığı’nın verilerine göre yatırım 8.2 milyar TL

Kalkınma Bakanlığı’nın 2002 ve 2014 yılları arasında İzmir’e yapılan yatırımları gösteren tablosunu aşağıda görebilirsiniz.

İzmir’e şimdiye kadar 28 milyar TL yatırım yapmışız 1

Tablodan da görüleceği üzere Kalkınma Bakanlığı’nın kamu yatırımı olarak sınıflandırdığı miktardan İzmir’in payına düşen yaklaşık 8.22 milyar TL. Yani Bakan Eroğlu’nun iddiasındaki gibi 28 milyar TL’lik yatırım söz konusu değil.

İddia ile bizim eriştiğimiz veriler arasında dikkat çekici bir fark var. Bu farkın sebeplerinden biri İl Özel İdareleri veya Karayolları Genel Müdürlüğü gibi merkezi devlet birimlerinin illere yaptığı yatırımların da hesaba dahil edilmesi olabilir. Fakat Bakanlığın sağladığı verilerde bu şekilde ayrı kalemler bulunmamaktadır.

Sonuç olarak Bakan Eroğlu’nun iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   18 Nisan 2015 Son Güncelleme:   20 Nisan 2015