Veysel Eroğlu AK Parti Orman ve Su İşleri Bakanı

ABD'de ikiz kulelere yönelik saldırı sonrası birkaç akademisyen "Bunu devlet yaptı" yönünde açıklamalarda bulundu ve ABD hükümeti de bu akademisyenler hakkında işlem yaptı.

19 Ocak 2016 tarihinde AA Editör Masası 'nda söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Adalet

11 Eylül Sonrası ABD'de İfade Özgürlüğü

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu. Eroğlu, 1.128 akademisyenin imzaladığı “Barış için Akademisyenler İnisiyatifi”nin bildirisine ilişkin olarak, ABD'de ikiz kulelere yönelik saldırı sonrası birkaç akademisyenin "Bunu devlet yaptı" yönünde açıklamalarda bulunduğunu ve ABD hükümetinin de bu akademisyenler hakkında işlem yaptığını iddia ederek devletten maaşını alan insanların devleti arkadan "hançerlemesinin" doğru bir davranış olmadığını söyledi.

ABD’de 11 Eylül Halen Tartışılıyor

Eroğlu’nun iddiası 11 Eylül saldırılarını ABD hükümetinin düzenlediğini iddia eden birkaç akademisyenin hakkında işlem yapıldığı yönünde. Eroğlu, bu örneği devletten maaşını alan insanların devleti arkadan hançerlemesinin doğru olmadığını göstermek ve dolayısıyla akademisyenler bildirisinin başka ülkelerde de akıbetinin aynı olacağına yönelik bir kanıt olarak gösteriyor. Eroğlu’nun açıklamasındaki ifade özgürlüğü ile ilgili ciddi problemleri bir kenara bırakarak ABD örneğinin bu duruma ne kadar uygun olduğunu sorgulayalım.

2006 yılında ABD’nin farklı üniversitelerinden 75 akademisyen ve bilim insanı yaptığı açıklamayla 11 Eylül saldırılarının Beyaz Saray’daki savaş yanlıları tarafından petrol zengini Arap ülkelerini işgali gerekçelendirmek için ABD hükümeti tarafından düzenlendiğini iddia etti. Açıklamaya katılan bilim insanları kendi yaptıkları sorgulamalarda ortaya çıkan gerçeklerin inkâr edilemeyeceğini ve kanıtların, resmi söylemin tamamıyla tersi bir duruma işaret ettiğini belirttiler. 75 akademisyen ve bilim insanının dâhil olduğu “Scholars for 9/11 Truth” grubu bu konuda çalışmalarını genişleterek devam etti. Bugün ABD’de 11 Eylül saldırıları konusunda resmi söylemin dışında görüşler paylaşan birçok grup var.

ABD Hükümeti Söylemleri ile İlgili İşlem Yaptı mı?

Bütün bu durumlar dikkate alındığında, Eroğlu’nun iddiasına çok uzaktan yaklaşabilecek iki vaka bulunuyor.

2006 yılında açıklama yayınlayan akademisyenlerin en başında gelenlerinden ABD’li fizikçi Steven Jones, uçakların çarpması ve akabinde çıkan yangının Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin tamamıyla çökmesine neden olmasının imkânsız olduğunu ve kulelerin kontrollü şekilde yıkıldığını iddia ediyordu. Bu açıklamalarından sonra çalıştığı ve ABD’nin en büyük üçüncü özel üniversitesi olan Brigham Young Üniversitesi önce Jones’u ücretli izne çıkarttı sonra da Jones’un araştırmalarının spekülatif niteliği nedeniyle inceleme başlattı. Jones 2007’de üniversiteden emekliye ayrıldı.

ABD'de ikiz kulelere yönelik saldırı sonrası birkaç akademisyen "Bunu devlet yaptı" yönünde açıklamalarda bulundu ve ABD hükümeti de bu akademisyenler hakkında işlem yaptı. 1

Bir diğer vaka ise yine açıklamayı yapan akademisyenlerden biri olan ve Wisconsin Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan Kevin Barret ile ilgili. 2006’da 11 Eylül’le ilgili olarak radyoda yaptığı konuşmalar Wisconsin valisi ve diğer temsilcilerin dikkatini çekti. 61 meclis üyesi Kevin Barret’in Wisconsin Üniversitesi’nden kovulması için dilekçe verdi. Barret’in verdiği dersler 10 gün boyunca incelemeden geçtikten sonra Üniversite provostu, akademik özgürlüğü gerekçe göstererek Barret’in ders vermeye devam edeceğini duyurdu.

Bu iki vakayı da değerlendirdiğimizde Türkiye’deki durumla benzerlik içerdiğini söylemek oldukça güç.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun iddiasında doğruluk payı yoktur.

 

Sonuç olarak;

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   19 Ocak 2016 Son Güncelleme:   20 Ocak 2016