Veysel Eroğlu AK Parti Orman ve Su İşleri Bakanı

227 bal ormanı var. Şimdi Türkiye dünyada bal üretiminde ikinci sıraya yükseldi.

7 Şubat 2016 tarihinde Denizli ' söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Tarım & Gıda
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 7 Şubat 2016 Son Güncelleme: 9 Şubat 2016

Türkiye'de Bal Ormanları ve Bal Üretimi Artıyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Denizli’de katıldığı toplu açılış töreninde konuştu. Eroğlu Denizli’ye bal ormanları kurulacağını belirtti ve Türkiye’de şu an 227 bal ormanı olduğunu, ayrıca Türkiye’nin bal üretiminde ikinci sıraya yükseldiğini iddia etti.

Bal Ormanları Nedir?

Konuya yabancı olanlarımız için öncelikle bal ormanı teriminin ne olduğunu açıklayalım. Bal ormanları arıcılık faaliyetlerini arttırmak amacıyla, uygun bitki deseninin yetiştirilmesi ile sonradan oluşturulurmuş olan tarımsal ormancılık faaliyet alanları olarak düşünülebilir. Bu ağaçlık alanlar üretilmek istenen balın türüne göre akasya, kestane ya da çam gibi çeşitli türdeki ağaçlardan oluşturulabilir.

Dünyada örneklerine rastlanan bal ormancılığı fikri Türkiye’de 2010 yılından itibaren hız kazandı. 2013 yılına gelindiğinde ise dört yıllık (2013-2017)  bir Bal Orman Eylem Planı hazırlanmıştı. Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye’nin farklı bölgelerinde toplamda 30.385 hektarlık alana yayılmış, en küçüğü 4 hektar, en büyüğü ise 2.000 hektara yaklaşan 231 adet bal ormanı var.

FAO istatistiklerine göre 2010-2013 yılları arasında en çok arı kovanına sahip olan 5 ülke arasında Hindistan ve Çin’den sonra üçüncü sırada Türkiye geliyor.

227 bal ormanı var. Şimdi Türkiye dünyada bal üretiminde ikinci sıraya yükseldi. 1

Doğal bal üretimi konusunda ise Çin kendisini takip eden ülkelerin 4 katından fazla üretim yapıyor. Buna rağmen Türkiye, Bakan Eroğlu’nun iddia ettiği gibi 2013 senesinde Çin’in ardından doğal bal üretiminde ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’de bal üretimi bal ormanlarının yaygınlaşmaya başladığı 2010 yılından 2013’e kadar yıllık 81 bin tondan 95 bin tona çıkmış.

227 bal ormanı var. Şimdi Türkiye dünyada bal üretiminde ikinci sıraya yükseldi. 2

Genel değerlendirmede Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   7 Şubat 2016 Son Güncelleme:   9 Şubat 2016